PGE i Ørsted stawia na rodzime firmy w sektorze MEW
Opublikowane:
28 kwietnia, 2023
PGE i Ørsted, realizujące wspólnie projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, podpisały umowę z konsorcjum firm Biuro Studiów, Projektów i Realizacji „Energoprojekt-Katowice” SA oraz „Energopomiar” Sp. z o.o. na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu przy budowie części lądowej projektu.
Ta decyzja pokazuje, że PGE i Ørsted stawiają na rodzime firmy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, co przyczynia się do rozwijania krajowego przemysłu i zwiększenia zaangażowania polskich przedsiębiorstw w realizację tak ważnych projektów.
Z radością informujemy, że powierzamy funkcję Inżyniera Kontraktu konsorcjum polskich przedsiębiorstw dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Jest to dla nas niezwykle istotne, aby w pełni wykorzystać potencjał krajowych dostawców i wykonawców usług w ramach łańcucha dostaw dla tej dużej inwestycji związanej z morską energetyką wiatrową. Tym samym potwierdzamy, że polskie firmy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, aby brać udział w przetargach dotyczących tak znaczących projektów.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej
Inżynier Kontraktu będzie odpowiedzialny m.in. za kontrolę jakości oraz postępu prac realizowanych przez generalnego wykonawcę, a także za organizację okresowych kontroli BHP. Lądowa infrastruktura przyłączeniowa dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica powstanie w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie, w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim na Pomorzu.
W kontekście dostarczenia 2,5 GW zielonej energii dla polskich gospodarstw domowych do 2030 roku, PGE Polskiej Grupy Energetycznej docenia potencjał krajowych dostawców i wykonawców usług i cieszy się, że funkcję Inżyniera Kontraktu będzie pełniło konsorcjum składające się z polskich przedsiębiorstw. Zgodnie z porozumieniem sektorowym na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, którego nadrzędnym celem jest maksymalizacja „local content”, ta współpraca wpisuje się w założenia projektu.
Podpisanie umowy z konsorcjum firm Biuro Studiów, Projektów i Realizacji „Energoprojekt-Katowice” SA oraz „Energopomiar” Sp. z o.o. przybliża nas do zrealizowania celu dostarczenia 2,5 GW zielonej energii dla polskich gospodarstw domowych do 2030 roku. Ta współpraca wpisuje się również w nasze zobowiązania wynikające z porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, gdzie głównym celem jest maksymalizacja „local content”.
Agata Staniewska-Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Polska
Uruchomienie obu etapów projektu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW i Baltica 3 o mocy ok. 1 GW, zgodnie z harmonogramem, nastąpi jeszcze w tej dekadzie. Oba etapy projektu posiadają decyzje lokalizacyjne (PSzW), decyzje środowiskowe, umowy z Operatorem Sieci Przesyłowej na przyłączenie do sieci, pozwolenia na ułożenie i utrzymanie kabli (PUUK), a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD) i decyzje o indywidualnym poziomie wsparcia wydane przez Komisję Europejską i Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.