PGE i Orsted zawarły umowę na transport i instalację morskich stacji transformatorowych
Opublikowane:
28 marca, 2024
Fot. Wizualizacja Morskiej Stacji Transformatorowej/PGE
PGE i Ørsted podpisały kluczową umowę na transport i instalację morskich stacji transformatorowych dla projektu Baltica 2. Ta umowa nie tylko przybliża Polskę do osiągnięcia celów w zakresie zielonej energii, ale także stanowić będzie ważny element w strategii obu firm na rzecz transformacji energetycznej kraju.
Wyłoniona w przetargu firma Seaway7 to światowy lider w realizacji projektów związanych z morską energetyką wiatrową. Do transportu i instalacji morskich stacji firma wykorzysta zarówno statki dźwigowe, jak i transportowe. Rozpoczęcie prac zaplanowano na 2026 rok. Cztery morskie stacje transformatorowe zaprojektuje, wybuduje i uruchomi konsorcjum Semco/PTSC.
PGE i Orsted mają zakontraktowane już wszystkie niezbędne komponenty dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, a także podpisane wszystkie umowy dotyczące ich instalacji. Partnerzy wybrali też generalnego wykonawcę lądowej infrastruktury przyłączeniowej. Posiadają już wszystkie niezbędne pozwolenia budowlane. Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem budowy będzie podjęcie przez inwestorów ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID).
Baltica 2 stanowi jeden z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, obok Baltica 3. Projekt ten realizowany jest we współpracy przez PGE i Ørsted, przewiduje ukończenie etapu Baltica 2, o potencjale produkcyjnym rzędu 1,5 GW, do końca 2027 roku. Z kolei etap Baltica 3, charakteryzujący się mocą około 1 GW, ma zostać zrealizowany do roku 2030. Połączenie obu etapów da w efekcie Morską Farmę Wiatrową Baltica o całkowitej mocy 2,5 GW. Ta inwestycja przyczyni się do transformacji sektora energetycznego w Polsce, umożliwiając dostarczenie zielonej energii dla niemal 4 milionów polskich gospodarstw domowych.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.