PGNiG zamówiło regazyfikację w planowanym terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej 
Opublikowane:
30 marca, 2022
Fot. FSRU Kłajpeda/Klaipedos Nafta
PGNiG złożyło zamówienie na usługę regazyfikacji w planowanym terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej – poinformowała w środę spółka. Zgodnie z obecnym planem pływający terminal FSRU ma zostać uruchomiony z początkiem 2028 r.
PGNiG poinformowało w komunikacie, że spółka złożyła zamówienie w ramach Fazy 1. procedury Open Season dla FSRU, prowadzonej przez operatora systemu przesyłowego gazu Gaz-System.
Open Season ma na celu weryfikację zainteresowania uczestników rynku mocą regazyfikacji poprzez pozyskanie wiążących zamówień na długoterminowe korzystanie z usług regazyfikacji. Procedura składa się z dwóch faz. Celem Fazy 1. jest uzyskanie wiążących zamówień i zawarcie umów Order to Proceed, co pozwoli na podjęcie wstępnej decyzji inwestycyjnej i rozpoczęcie Fazy 2.
Po zakończeniu Fazy 1. Gaz-System ma ocenić, czy wnioskowny w złożonych zamówieniach poziom usług regazyfikacji jest wystarczający do przystąpienia do realizacji projektu.
W Fazie 2., planowanej przez Gaz-System na II kwartał 2023 r. następuje rezerwacja mocy regazyfikacyjnych.
Jak przypomniał Gaz-System, przedmiotem Open Season jest uruchomienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU zdolnej do wyładunku, składowania i regazyfikacji LNG oraz do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie. Zakładany przez operatora termin uruchomienia terminala i udostępnienia usług regazyfikacji to 1 stycznia 2028 r. W przyjętych przez rząd założeniach do aktualizacji Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. zakłada się przyspieszenie uruchomienia terminala.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.