PGNiG zarezerwowało przepustowość terminalu LNG w Kłajpedzie dla sześciu statków 
Opublikowane:
5 maja, 2022
Polskie przedsiębiorstwo naftowo-gazowe PGNiG zarezerwowało przepustowość terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w litewskiej Kłajpedzie dla sześciu statków – poinformował w czwartek w wywiadzie dla nadawcy publicznego LRT litewski minister energii Dainius Kreivys.
Minister zaznaczył, że ładunki LNG zamówione przez PGNiG będą dostarczane nie tylko do Polski, ale także do innych krajów bałtyckich.
Te sześć statków (gazu) niekoniecznie popłynie do Polski. Część z nich będzie sprzedawana też na Litwie i Łotwie, prawdopodobnie również w Estonii, a nawet w Finlandii.
Dainius Kreivys, litewski minister energii
Kreivys poinformował, że pierwsze ładunki LNG przeznaczone dla PGNiG do terminalu LNG w Kłajpedzie trafią już w maju, ale nie podał, kiedy przybędą kolejne ładunki.
Operator terminalu LNG w Kłajpedzie Klaipedos Nafta poinformował w połowie marca, że przepustowość terminalu została w pełni zarezerwowana do 30 września, czyli do końca bieżącego roku gazowego. W tym tygodniu rozpoczęła się alokacja przepustowości terminalu na ostatni kwartał tego roku.
Kreivys wskazał, że po uruchomieniu gazociągu między Litwą a Polską terminal LNG w Kłajpedzie będzie pracował pełną mocą, dlatego – zdaniem ministra – koszty utrzymania terminalu będą niższe dla konsumentów.
W czwartek pod Wilnem odbyło się oficjalne otwarcie jednego z najważniejszych strategicznych projektów energetycznych ostatniej dekady na Litwie – połączenia gazowego między Litwą a Polską GIPL, który ma ponad 500 km długości.
Połączenie gazowe z Polską jest bardzo ważne, bo nasz gaz będzie mógł dotrzeć do całej Europy, do Czech, a w przyszłości Ukrainy i wszystkich innych krajów, a nasz terminal będzie w pełni wykorzystany.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.