PGNiG będzie odbierało z terminala skraplającego Plaquemines LNG w Luizjanie 4 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie, co odpowiada 5,4 mld m³ gazu po regazyfikacji.
Amerykańska Venture Global Plaquemines LNG poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji inwestycyjnej (ang. Final Investment Decision) dla terminala skraplającego Plaquemines w Luizjanie. Oznacza to między innymi, że spółka pozyskała wszystkie zgody oraz finansowanie potrzebne, aby zrealizować inwestycję. Instalacja będzie produkować 13,3 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie. Jednym z odbiorców będzie PGNiG, które zakontraktowało w terminalu w Plaquemines 4 mln ton LNG rocznie, co odpowiada 5,4 mld m³ gazu po regazyfikacji.
Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu jest naszym strategicznym celem, który realizujemy nie tylko z myślą o bieżących potrzebach, ale mając na uwadze perspektywę kolejnych lat. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy decyzję Venture Global dotyczącą rozpoczęcia kluczowego etapu projektu Plaquemines. Uruchomienie tego terminala będzie mieć istotne znaczenie z punktu widzenia dalszego wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw gazu do Polski w oparciu o dywersyfikację i współpracę z wiarygodnymi partnerami. To ważny krok dla obu firm w kierunku realizacji aspiracji związanych z rynkiem skroplonego gazu ziemnego.
Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG SA
Instalacja w Plaquemines będzie dostarczała znaczną część LNG zakontraktowanego przez PGNiG w ramach umów długoterminowych na zakup gazu skroplonego.
Jesteśmy dumni z możliwości ogłoszenia ostatecznej decyzji inwestycyjnej dla Plaquemines LNG, naszego drugiego projektu terminalowego, zaledwie kilka miesięcy po rozpoczęciu eksportu z instalacji w Calcasieu Pass. Chciałbym podziękować nie tylko naszemu zespołowi, ale także PGNiG, które odegrało istotną rolę w projekcie Plaquemines jako tzw. klient założycielski.
Mike Sabel, Prezes Zarządu Venture Global LNG
Rozpoczęcie realizacji kontraktu długoterminowego PGNiG z Venture Global Plaquemines LNG spodziewane jest w 2026 roku. Z kolei już od przyszłego roku, w ramach kontraktu długoterminowego, PGNiG zacznie odbierać z terminalu w Calcasieu Pass 1,5 mln ton LNG rocznie (2 mld m³ gazu ziemnego po regazyfikacji).
Przy realizacji naszej drugiej instalacji chcemy wykorzystać doświadczenia z terminalu Calcasieu Pass, który pobił światowe rekordy pod względem szybkości realizacji. W tej szczególnie wymagającej sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie światowy rynek energii, inwestycja w Plaquemines uzyskała solidne wsparcie finansowe i komercyjne, które pozwoliło nam na formalne uruchomienie tego projektu.
Mike Sabel, Prezes Zarządu Venture Global LNG
Terminal w Calcasieu Pass rozpoczął działalność eksportową w lutym 2022 roku. Ostatnio, 14 maja, PGNiG odebrało w Świnoujściu pierwszy ładunek LNG pochodzący z tej instalacji. Dostawa została zakupiona na rynku spot.
Obie umowy PGNiG z Venture Global zostały oparte na formule free-on-board, co oznacza, że odpowiedzialność za odbiór i transport LNG spoczywa na kupującym. Przygotowując się do realizacji tych kontraktów, Grupa PGNiG wyczarterowała długoterminowo osiem statków do przewozu skroplonego gazu ziemnego. Statki zostaną zbudowane specjalnie na potrzeby realizacji umów czarterowych PGNiG. Pierwsze dwa wejdą do użytku w 2023 roku.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.