Delegacja senatorów z Francji przyleciała na Tajwan w środę z pięciodniową wizytą. W Tajpej przebywa w tym samym czasie również były premier Australii Tony Abbott, który ma wystąpić w piątek na dorocznym forum dialogu regionalnego Yushan, organizowanym przez Tajwan.
W trakcie spotkania z francuskimi senatorami, prezydent Caj podziękowała władzom Francji za dostrzeganie znaczenia, jakie w kontekście międzynarodowym ma kwestia stabilności w Cieśninie Tajwańskiej oraz za wsparcie, jakiego Paryż udziela Tajpej w staraniach o udział w sprawach międzynarodowych.
Na czele delegacji francuskiej stoi Alain Richard, przewodniczący senackiej Tajwańskiej Grupy Przyjaźni. Jest on znanym sympatykiem Tajwanu, który odwiedzał już w 2015 i 2018 roku.
W trakcie spotkania Richard został odznaczony przez Caj medalem za dotychczasowe zasługi dla relacji tajwańsko-francuskich. Jak przypomina tajwańska Centralna Agencja Informacyjna, w marcu Senat Francji przyjął rezolucję, w której zaapelowano o włączenie Tajwanu do organizacji międzynarodowych, w tym WHO i Interpolu. Tylko 19 senatorów wstrzymało się od głosu, a 304 było za rezolucją. Dokument ten został zaproponowany właśnie przez Richarda.
„Od kilku lat przewodniczący Richard nieustannie troszczy się o Tajwan; obecnie, nie bacząc na naciski i z poszanowaniem dla przeciwepidemicznych rygorów sanitarnych, po raz trzeci na czele delegacji odwiedza nasz kraj” – wskazała podczas spotkania Caj.
Jak przekazała prezydent, Tajwan wypełnia swoje zobowiązania do utrzymania pokoju i stabilności w regionie Indo-Pacyfiku. „Tajwan pragnie przyczynić się do utrzymania pokoju i stabilności w regionie, a my dążymy do współpracy z innymi kochającymi wolność, demokratycznymi partnerami w zakresie szczepionek, nowych technologii, zmian klimatycznych i łańcuchów dostaw” – powiedział Caj podczas spotkania z Tonym Abbottem. Zauważyła również, że australijski rząd wielokrotnie otwarcie wskazywał na potrzebę utrzymania pokoju w Cieśninie Tajwańskiej.
Jak stwierdził były premier Australii, Tajwan jest przykładem dla innych krajów, szczególnie w regionie, ponieważ podczas ostatnich 70 lat z dyktatury przekształcił się w dynamiczną i pluralistyczną demokrację.
„Najlepszą rzeczą, jaką kraje takie, jak Australia, mogą zrobić dla Tajwanu, jest budowanie coraz głębszych relacji, zwłaszcza w handlu – mówił Abbott, wyrażając nadzieję, że aktualni członkowie pozytywnie rozpatrzą wniosek Tajwanu o przyjęcie do CPTTP. – Przystąpienie Tajwanu do Kompleksowego i Progresywnego Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP) byłoby silnym symbolem jedności demokratycznej”.
Tajwan pod koniec września złożył wniosek o przyjęcie do CPTPP – wielostronnej umowy handlowej, której sygnatariuszami jest 11 państw, w tym Australia, Kanada, Japonia, Nowa Zelandia i Wietnam. Nastąpiło to zaledwie tydzień po Chinach, które również zainteresowane są partnerstwem. Aby zostać przyjętym do CPTPP konieczna jest jednogłośna zgoda wszystkich 11 państw członkowskich. Chiny kategorycznie sprzeciwiają się udziałowi Tajwanu w tej umowie.
Abbott stwierdził również, że chociaż nie jest w stanie podjąć konkretnych zobowiązań w imieniu rządu australijskiego, to jednak jest przekonany, że występuje w imieniu australijskiego narodu, kiedy wyraża nadzieję, że Tajwan będzie rozkwitał w pokoju i wolności.
Obie wizyty odbywają tuż po lotach chińskich samolotów wojskowych w strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) – od piątku została ona naruszona w sumie 150 razy m.in. przez myśliwce Shenyang J-16 i Su-30 oraz samoloty bombowe Xian H-6, zdolne do przenoszenia broni nuklearnej. W poniedziałek pobity został dotychczasowy rekord wlotów, gdy w ciągu jednego dnia do ADIZ wleciało 56 chińskich samolotów.
W środę sekretarz stanu USA Antony Blinken zaapelował do władz Chin o zaprzestanie naruszeń strefy i wywierania presji ekonomicznej na Tajwan. Blinken wskazał, że ostatnie prowokacyjne manewry wojsk ChRL mogą zakończyć się „przekalkulowaniem” i zagrozić pokojowi w regionie Indo-Pacyfiku.
Autor: Aleksandra Bielakowska/PAP