Przejście niszczyciela US Navy przez Cieśninę Tajwańską
Opublikowane:
6 stycznia, 2023
Fot. US Navy
W czwartek okręt US Navy, przepłynął pierwszy raz w tym roku przez Cieśninę Tajwańską, demonstrując tym samym amerykańskie wsparcie dla Tajwanu. Ten incydent wywołał sprzeciw Pekinu.
Niszczyciel typu Arleigh Burke, USS Chung-Hoon (DDG 93) przeprowadził rutynowe przejście przez wody Cieśniny Tajwańskiej, na których zgodnie z prawem międzynarodowym obowiązuje wolność żeglugi. Okręt przechodził przez korytarz w Cieśninie, która znajduje się poza morzem terytorialnym jakiegokolwiek państwa przybrzeżnego. Przejście jednostki USS Chung-Hoon przez Cieśninę Tajwańską demonstruje zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w wolny i otwarty Indo-Pacyfik.
7 Flota Stanów Zjednoczonych podała w oświadczeniu z 5 stycznia, że Wojsko Stanów Zjednoczonych lata, pływa i działa wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe.
Sytuacja w tym regionie jest napięta od lat, choć po zeszłorocznej wizycie ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej, stosunki między oboma krajami znacznie się pogorszyły. Wizyta delegacji Kongresu na Tajwanie honorowała niezachwiane wsparcie Ameryki dla żywej demokracji Tajwanu.
W odpowiedzi Chiny rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę manewry z udziałem wielu okrętów wojennych, dziesiątek samolotów i wystrzeliwaniem rakiet balistycznych na wody wokół Tajwanu.
W grudniu, FY2023 National Defense Authorization Act przeznaczył 2 mld dolarów na finansowanie sprzętu wojskowego dla Tajpej. To jeszcze bardziej pogorszyło stosunki między Pekinem i Waszyngtonem.
Okręty wojenne US Navy często prężą muskuły w imię korzystania z wolności żeglugi. Chiny są gotowe odpowiedzieć na wszystkie groźby i prowokacje w każdej chwili, a także będą zdecydowanie chronić swoją suwerenność narodową i integralność terytorialną.
Liu Pengyu, rzecznik chińskiej ambasady w Waszyngtonie
W zeszłym roku prezydent Chin Xi Jinping powiedział swoim generałom, że chce by chińskie wojsko było zdolne do zajęcia Tajwanu siłą do 2027 roku. Według ostatniego sondażu zachodnich geopolityków przeprowadzonego przez Council on Foreign Relations, kryzys w Cieśninie Tajwańskiej przybliża do konfliktu zbrojnego na świecie.
USS Chung-Hoon to oddany do służby w 2004 roku niszczyciel typu Arleigh Burke nazwany na cześć kontradmirała Gordona Paiea Chung-Hoona, odznaczonego dowódcy z czasów II wojny światowej, który został pierwszym azjatycko-amerykańskim oficerem US Navy. Kontrakt na budowę okrętu został przyznany Northrop Grumman Ship Systems 6 marca 1998 roku, a stępkę położono 14 stycznia 2002 roku w Ingalls Shipbuilding. Jednostkę zwodowano 11 stycznia 2003 r.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.