W piątek Rosja zagroziła Zachodowi, że jeśli nie zostaną usunięte przeszkody w eksporcie rosyjskiego zboża i nawozów, Ukraina będzie zmuszona do eksportu swoich produktów rolnych drogą lądową. Moskwa grozi, że będzie działać poza porozumieniem ONZ dotyczącym eksportu zboża.
W ostatnich tygodniach Rosja narzekała na utrudnienia w eksporcie swoich produktów rolnych, takich jak ubezpieczenia i utrudnienia w płatnościach, które muszą zostać usunięte, aby ich eksport mógł być kontynuowany. Ukraina i Rosja to dwa najważniejsze kraje na świecie w produkcji zbóż.
To porozumienie miało na celu złagodzenie kryzysu żywnościowego na świecie, który powstał przed rosyjską inwazją na Ukrainę, ale zostało pogorszone przez wojnę, która jest najbardziej śmiercionośną w Europie od czasów II wojny światowej.
Umowa ta pozwala na eksport produktów rolnych i nawozów, w tym amoniaku z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym w Odessie, Czarnomorsku i Jużnym/Piwdennym. Rosja i Ukraina to dwaj najważniejsi producenci produktów rolnych na świecie. Rosja dominuje także na rynku nawozów sztucznych.
Rosja twierdzi, że jej eksport jest zagrożony przez przeszkody, takie jak ubezpieczenia i utrudnienia w płatnościach, które muszą zostać usunięte. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow poinformował, że jeśli Zachód nie będzie chciał usunąć tych przeszkód, Ukraina będzie musiała korzystać z dróg lądowych i rzecznych do eksportu swoich produktów rolnych.
Jeśli Zachód nadal będzie odmawiał usunięcia przeszkód dla rosyjskiego eksportu, to Rosja będzie działać poza ramami tej inicjatywy. Minister Ławrow powiedział, że Rosja może działać z Turcją i Katarem, jeśli to będzie konieczne.
Rosja wielokrotnie powtarzała, że jakiekolwiek dalsze przedłużenie umowy zbożowej będzie wymagało spełnienia przez Zachód szeregu jej żądań, w tym ponownego przyłączenia Rosyjskiego Banku Rolnego (Rosselchozbank) do systemu płatności SWIFT, wznowienie dostaw maszyn i części rolniczych, zniesienie ograniczeń w ubezpieczeniach i reasekuracji, dostęp do portów, wznowienie budowy rurociągu amoniaku Togliatti-Odesa oraz odblokowanie aktywów i kont rosyjskich firm zaangażowanych w eksport produktów rolnych i nawozów.
Ministerstwo rolnictwa Rosji ogłosiło w piątek o zebraniu w 2023 roku 120 milionów ton zbóż. Inicjatywa zbożowa na Morzu Czarnym była przedłużana dwukrotnie, ale Rosja zaznacza, że ostatnie przedłużenie dotyczy tylko 60 dni.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.