Rosja może zagrozić Inicjatywie Zbożowej na Morzu Czarnym
Opublikowane:
22 kwietnia, 2023
Fot. załadunek zboża/YouTube
Decyzja Rosji o niezatwierdzaniu nowych statków transportujących ukraińskie produkty rolne, w tym zboże, może zagrozić Inicjatywie Zbożowej na Morzu Czarnym. Konsekwencje takiej sytuacji będą wpływać na gospodarkę Ukrainy i światowy rynek zbożowy.
Rosja oczekuje spełnienia swoich żądań dotyczących ułatwienia eksportu zboża i nawozów. Zgodnie z ujawnionym przez agencję Reuters listem, Rosja stwierdziła, że „na podstawie oczekiwanej daty zakończenia inicjatywy (18 maja)” rejestracja nowych statków będzie „prowadzona tylko po otrzymaniu gwarancji od armatorów, że zakończą swoje uczestnictwo w Inicjatywie Zbożowej na Morzu Czarnym do 18 maja”.
JCC w Stambule, składający się z urzędników z Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ, decyduje, które statki biorą udział w porozumieniu. Następnie statki są kontrolowane przez urzędników WKK w pobliżu Turcji i udają się do ukraińskiego portu na Morzu Czarnym przez morski korytarz humanitarny, aby odebrać swój ładunek i wrócić na wody tureckie w celu przeprowadzenia ostatecznej inspekcji.
Nie wiadomo, czy Rosja interpretuje „uczestnictwo w Inicjatywie Zbożowej na Morzu Czarnym” jako konieczność zakończenia ostatecznej inspekcji do 18 maja, czy po prostu jako konieczność opuszczenia morskiego korytarza humanitarnego do 18 maja. Jeśli Rosja wymaga zakończenia inspekcji do tego dnia, może to oznaczać, że od przyszłego tygodnia nie będzie zatwierdzać żadnych nowych statków do tranzytu w ramach porozumienia.
W celu przekonania Rosji, aby pozwoliła Ukrainie na wznowienie eksportu produktów rolnych z Morza Czarnego, w lipcu zawarto również oddzielną trzyletnią umowę, w której ONZ zgodziło się pomóc Rosji w eksporcie żywności i nawozów. Minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow, ma w poniedziałek spotkać się w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ, Antonio Guterresem, aby omówić przyszłość Inicjatywy Zbożowej na Morzu Czarnym.
Inicjatywa Zbożowa na Morzu Czarnym została wynegocjowana przez ONZ, Rosję i Ukrainę w lipcu 2022 r. oraz przedłużona na kolejne 120 dni w listopadzie tego samego roku, a następnie w marcu bieżącego roku. Celem inicjatywy jest złagodzenie kryzysu żywnościowego, który został wywołany przez inwazję Rosji na Ukrainę oraz wzrost cen żywności na światowych rynkach. Od czasu podpisania umowy Ukraina wyeksportowała ponad 24 miliony ton zbóż.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.