Pierwszym nosicielem tego systemu w rosyjskiej marynarce wojennej jest najnowsza fregata projektu 22350 Admirał Gorszkow, która do służby weszła w lipcu ubiegłego roku. Wcześniej, jeszcze w ubiegłym roku, rosyjska prasa podawała, że nowy system wejdzie do regularnej eksploatacji w marynarce w pierwszej połowie 2019 roku. Wygląda więc na to, że udało się dotrzymać zapowiadanego terminu: dowódca rosyjskiej marynarki powiedział resortowej gazecie, że testy systemu rakietowego Poliment-Redut zostały definitywnie zakończone. Może to oznaczać, że uzbrojenie wyprowadzono już z chorób wieku dziecięcego, choć wcale nie musi. Trzeba mieć na uwadze, że powyższa wypowiedź padła na łamach pisma propagandowego, które przekazuje oficjalną linię rosyjskiego ministerstwa obrony.
[powiazane1]
Co do samego systemu rakietowego woda-powietrze Poliment-Redut (składający się, mówiąc najogólniej, z radaru fazowego Redut oraz wyrzutni rakietowych pionowego startu Redut) to okrętowa wersja lądowego systemu S-350E Witiaź, który od 2017 roku jest wprowadzany na uzbrojenie jednostek rosyjskich sił zbrojnych, zastępując system S-300P. S-350E Witiaź to system średniego zasięgu, a w przypadku systemu Poliment-Redut już nie jest to oczywiste. Według informacji oficjalnie ujawnionych przez Rosjan, system S-350E może razić cele oddalone do 60 km (w przypadku pocisku 9M96-) lub do 120 km (w przypadku pocisku 9M96-1). W przypadku zasięgu systemu Poliment-Redut sprawa jest złożona, ponieważ mogą być z niego odpalane pociski różnego typu. Wrócimy do tego tematu poniżej.
Na razie jedynym okrętem eksploatowanym przez rosyjską marynarkę wojenną, który został wyposażony w system Poliment-Redut, jest prototypowa fregata projektu 22350 Admirał Gorszkow. Uzbrojenie to będzie także przenosić kolejna jednostka tego typu – fregata Admirał Kasatanow, która ma wejść do linii przed końcem bieżącego roku. Jak już pisaliśmy na Portalu Stoczniowym, obecnie przechodzi ona próby morskie: do tej pory pomyślnie przeszła próby stoczniowe. W oficjalnych przekazach rosyjskich pojawia się także informacja, że system ten będzie przenoszony przez korwety projektu 20380 oraz 20385.
[powiazane2]
Wracając do sprawy zasięgu systemu rakietowego woda-powietrze Poliment-Redut, to rosyjska agencja prasowa TASS przekazała w depeszy, że „według otwartych źródeł” system ten może wykorzystywać pociski rakietowe 9M96MD o zasięgu do 150 km.
System Poliment-Redut może wykorzystywać trzy rodzaje pocisków i dzięki jednemu z nich może on być uznawany za system rakietowy woda-powietrza także dalekiego zasięgu, co odróżnia go od jego lądowego starszego brata. Ale po kolei: pierwszą wersją pocisku jest 9M100, przeznaczona do rażenia celów na dystansie 10-15 km. Drugą wersję stanowi pocisk 9M96M. To pocisk kierowany wykorzystujący podczerwień z głowicą o masie 26 kg. Taka rakieta porusza się prędkością 900 m/s i może razić cele na dystansie 40-50 km.
[powiazane3]
Z kolei trzeci typ pocisku, który może być odpalany z wyrzutni systemu Poliment-Redut, to nowy pocisk 9M96. W jego przypadku mówimy o rakiecie mogącej niszczyć cele poruszające się na wysokości 35 km na dystansie 150 km. To ta sama rakieta, która jest wykorzystywana w naziemnym systemie rakietowym S-400 Triumf.
Ponadto w ubiegłym roku rosyjskie media kolportowały informację o nowym typie pocisku, który będzie wykorzystywał rozwiązania zastosowane w pociskach 40N6, 9M96 oraz 9M100. Dziennik „Izwiestia” podał w ubiegłym roku, że nowa rakieta będzie mogła niszczyć cele oddalone nawet o 400 km od okrętu. Jeżeli pocisk ten rzeczywiście zostanie wprowadzony na uzbrojenie, okręty rosyjskiej marynarki wojennej będą dysponować bardzo dużymi zdolnościami obrony obszaru.
Podpis: łp, fot.: militaryrussia.ru.