Rosjanie próbują wydostać rakiety i tajne dokumenty z zatopionego krążownika
Opublikowane:
25 kwietnia, 2022
Fot. George Chernilevsky/Wikipedia
Siły rosyjskie próbują wydostać rakiety i tajne dokumenty z zatopionego krążownika „Moskwa” – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na niemiecki dziennik „Bild”.
Z informacji podanych przez Ukrinform, w miejscu zatopienia Moskwy pracuje specjalny okręt ratowniczy „Kommuna”.
Okręt ratowniczy „Kommuna” została zwodowana w 1912 r. jeszcze za czasów carskich i jest uważana za jeden z najstarszych pływających okrętów rosyjskiej floty wojennej i całego świata. Jednostka przeszła nietypową i długą drogę służby. Na początku ubiegłego wieku okręt został przydzielony do Floty Bałtyckiej carskiej Rosji z bazą w Kronsztadzie, poprzez Flotę Bałtycką Związku Radzieckiego, poprzez Flotę Czarnomorską Związku Radzieckiego z bazą w Sewastopolu, do obecnej Floty Czarnomorskiej sił morskich Federacji Rosyjskiej.
Ze względu na rozmiary Moskwy (187 m długości) liczącej 110 lat Kommunie raczej nie uda się podnieść z dna zatopionego krążownika. Ale będą podejmowane próby uratowania rakiet przeciwokrętowych i przeciwlotniczych, w które była wyposażona jednostka, a także tajnych dokumentów i sprzętu wojskowego.
Dziennik Bild
Moskwa była flagowym okrętem Floty Czarnomorskiej i jednym z najważniejszych okrętów wojennych Rosji. Jak poinformowało 14 kwietnia wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony, jednostka zatonęła podczas holowania w warunkach sztormu. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami manewrującymi Neptun. Wersję tę potwierdziły Stany Zjednoczone.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.