Royal Navy wybrała pociski NSM dla modernizowanych fregat
Opublikowane:
24 listopada, 2022
Norweski Kongsberg odniósł kolejny sukces w zakresie sprzedaży pocisków przeciwokrętowych NSM zdobywając prestiżowe brytyjskie zamówienie.
Władze Wielkiej Brytanii i Norwegii ogłosiły, że uzgodniły dalsze wzmocnienie istniejących więzi obronnych. W ramach współpracy z rządem norweskim Royal Navy otrzyma Naval Strike Missile (NSM), w który wyposażone będą modernizowane fregaty typu 23 i niszczyciele typu 45. Nowe pociski zastąpią używane obecnie pociski Harpoon, które mają być wycofane ze służby w 2023 roku. NSM ma być zintegrowany z brytyjskimi okrętami w krótkim czasie, gdyż według doniesień będzie gotowy do działania na pokładzie pierwszego okrętu Royal Navy za nieco ponad 12 miesięcy.
NSM jest precyzyjną bronią uderzeniową dalekiego zasięgu, o zasięgu większym niż 100 mil morskich. Wykorzystuje on nawigację inercyjną, GPS, terrestryczną, oraz naprowadzanie w podczerwieni (z użyciem bazy danych celów). NSM jest bardzo elastycznym systemem, który może być wystrzeliwany z różnych platform przeciwko różnym celom na morzu i lądzie.
Konstrukcja płatowca i wysoki stosunek ciągu do masy dają NSM wyjątkowo dobrą manewrowość. Pocisk jest całkowicie pasywny i udowodnił swoje doskonałe zdolności lotne, a dzięki zaawansowanym manewrom terminalnym ma wysokie prawdopodobieństwo przenikania obrony powietrznej przeciwnika. Autonomiczne rozpoznawanie celów (ATR) przez USN zapewnia wykrycie, rozpoznanie i trafienie właściwego celu na morzu.
NSM to pocisk przeciwokrętowy piątej generacji, produkowany przez firmę Kongsberg i współprodukowany w USA przez firmę Raytheon jako RGM-184A. NSM osiągnął wstępna gotowość operacyjną na nowych norweskich fregatach typu Fridtjof Nansen i norweskich okrętach rakietowych typu Skjold w 2012 roku. Jest on również na uzbrojeniu polskiej Marynarki Wojennej (Morska Jednostka Rakietowa) i jest używany przez marynarki wojenne Malezji i Niemiec.
NSM został również wybrany w 2018 roku w konkursie U.S. Navy Over-The-Horizon Weapon System (OTH WS), oraz przez USMC w 2019 roku. W tym roku system został wybrany na uzbrojenie okrętów flot Hiszpanii, Australii i Kanady. Ponadto systemy lądowe zakupiła Rumunia. Tym samym norweski produkt powoli staje się „standardowym pociskiem NATO” w swej kategorii. Tym bardziej cieszy więc fakt że Polska była pierwszym nabywcą tego nowoczesnego uzbrojenia i niejako „utorowała” tą decyzją drogę do kolejnych sukcesów. Dobrze to świadczy o ekspertach MW którzy zarekomendowali wybór tego pocisku.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.