Royal Navy wybrała pociski NSM dla modernizowanych fregat
Opublikowane:
24 listopada, 2022
Norweski Kongsberg odniósł kolejny sukces w zakresie sprzedaży pocisków przeciwokrętowych NSM zdobywając prestiżowe brytyjskie zamówienie.
Władze Wielkiej Brytanii i Norwegii ogłosiły, że uzgodniły dalsze wzmocnienie istniejących więzi obronnych. W ramach współpracy z rządem norweskim Royal Navy otrzyma Naval Strike Missile (NSM), w który wyposażone będą modernizowane fregaty typu 23 i niszczyciele typu 45. Nowe pociski zastąpią używane obecnie pociski Harpoon, które mają być wycofane ze służby w 2023 roku. NSM ma być zintegrowany z brytyjskimi okrętami w krótkim czasie, gdyż według doniesień będzie gotowy do działania na pokładzie pierwszego okrętu Royal Navy za nieco ponad 12 miesięcy.
NSM jest precyzyjną bronią uderzeniową dalekiego zasięgu, o zasięgu większym niż 100 mil morskich. Wykorzystuje on nawigację inercyjną, GPS, terrestryczną, oraz naprowadzanie w podczerwieni (z użyciem bazy danych celów). NSM jest bardzo elastycznym systemem, który może być wystrzeliwany z różnych platform przeciwko różnym celom na morzu i lądzie.
Konstrukcja płatowca i wysoki stosunek ciągu do masy dają NSM wyjątkowo dobrą manewrowość. Pocisk jest całkowicie pasywny i udowodnił swoje doskonałe zdolności lotne, a dzięki zaawansowanym manewrom terminalnym ma wysokie prawdopodobieństwo przenikania obrony powietrznej przeciwnika. Autonomiczne rozpoznawanie celów (ATR) przez USN zapewnia wykrycie, rozpoznanie i trafienie właściwego celu na morzu.
NSM to pocisk przeciwokrętowy piątej generacji, produkowany przez firmę Kongsberg i współprodukowany w USA przez firmę Raytheon jako RGM-184A. NSM osiągnął wstępna gotowość operacyjną na nowych norweskich fregatach typu Fridtjof Nansen i norweskich okrętach rakietowych typu Skjold w 2012 roku. Jest on również na uzbrojeniu polskiej Marynarki Wojennej (Morska Jednostka Rakietowa) i jest używany przez marynarki wojenne Malezji i Niemiec.
NSM został również wybrany w 2018 roku w konkursie U.S. Navy Over-The-Horizon Weapon System (OTH WS), oraz przez USMC w 2019 roku. W tym roku system został wybrany na uzbrojenie okrętów flot Hiszpanii, Australii i Kanady. Ponadto systemy lądowe zakupiła Rumunia. Tym samym norweski produkt powoli staje się „standardowym pociskiem NATO” w swej kategorii. Tym bardziej cieszy więc fakt że Polska była pierwszym nabywcą tego nowoczesnego uzbrojenia i niejako „utorowała” tą decyzją drogę do kolejnych sukcesów. Dobrze to świadczy o ekspertach MW którzy zarekomendowali wybór tego pocisku.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.