Sankcje na Rosję wsparciem dla sprzedaży tankowców 
Opublikowane:
13 września, 2022
Zakaz importu rosyjskiej ropy przez Unię Europejską prawdopodobnie zwiększy światowe zapotrzebowanie na tankowce, podaje duńska spółka Torm.
Na początku grudnia wejdzie całkowity w życie zakaz importu rosyjskiej ropy do Unii Europejskiej. W kolejnych miesiącach zostanie wstrzymany import oleju napędowego, paliwa lotniczego i innych produktów naftowych. Oznacza to, że kraje unijne będą musiały sprowadzać dostawy z innych miejsc, a Rosja znajdzie innych odbiorców na swoje surowce.
Unijny zakaz dotyczący rosyjskich produktów naftowych wywoła przedefiniowanie środowiska handlu ropą. Spodziewamy się większego popytu na tankowce z uwagi na konieczność uzupełnienia zarówno komercyjnych, jak i strategicznych zapasów ropy w wielu krajach.
Oświadczenie duńskiej firmy Torm
Torm szacuje, że przetasowania w handlu produktami naftowymi spowodują 7-proc. skok w tonomilach, kluczowym wskaźniku popytu w branży żeglugowej. Jak wynika z danych Baltic Exchange, stawki frachtowe za przewóz paliw rafinowanych od początku roku gwałtownie wzrosły.
Według Torm, Europa będzie musiała importować produkty naftowe, głównie olej napędowy, z USA, Bliskiego Wschodu, Indii czy innych krajów azjatyckich. Rosja poszuka odbiorców w Ameryce Łacińskiej, Afryce, Turcji, oraz Azji.
Popyt na tankowce rośnie także z uwagi na zamknięcia rafinerii w regionach importujących ropę – chodzi o zieloną transformację energetyczną czy pandemię. Torm wskazuje na duży wzrost w imporcie surowca z Australii, Nowej Zelandii i Południowej Afryki.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.