Morze Południowochińskie: Filipiny, Japonia i Australia intensyfikują patrole morskie
Morze Południowochińskie staje się po raz kolejny areną rywalizacji geopolitycznych i wojskowych napięć w regionie Azji Południowo-Wschodniej. W odpowiedzi na narastające napięcia, Filipiny, Japonia i Australia postanowiły intensyfikować współpracę poprzez organizowanie wspólnych patroli morskich.
Zacieśnienie współpracy między tymi krajami jest kluczowe w regionie, który coraz bardziej staje się epicentrum geopolitycznych konfliktów w Azji Południowo-Wschodniej. Podjęte kroki podkreślają ważność międzynarodowych sojuszy i partnerstw w zachowaniu wolności żeglugi oraz stabilności na tych strategicznych wodach świata.
Przed przystąpieniem do głównego tematu warto zwrócić uwagę na dwie nazwy akwenu, który jest głównym punktem niniejszego artykułu: Morze Południowochińskie oraz Zachodniofilipińskie. Chociaż obie nazwy odnoszą się do tego samego akwenu, używane są w różnych kontekstach. Morze Południowochińskie to nazwa powszechnie znana i akceptowana międzynarodowo. Tymczasem Morze Zachodniofilipińskie to określenie używane przez Filipiny, podkreślające ich roszczenia terytorialne w tym regionie oraz dążenie do zachowania suwerenności. W niniejszym artykule obie nazwy są używane, aby odzwierciedlić różne perspektywy i konteksty związane z tym ważnym regionem.
Roszczenia Chin wobec Morza Południowochińskiego: Terytorialne ambicje i ich konsekwencje geopolityczne
Morze Południowochińskie stanowi przedmiot kontrowersji i napięć międzynarodowych od wielu lat. Kluczowym uczestnikiem tych sporów są Chiny, które roszczą sobie prawo do niemal całego tego akwenu. Konflikty interesów dotyczą w dużej mierze roszczeń terytorialnych, gdzie Pekin opiera się na tzw. „linii dziewięciu kresek”, sugerując, że większość Morza Południowochińskiego jest ich tradycyjnym terytorium. Te roszczenia kolidują z interesami innych państw regionu, takich jak Filipiny, Wietnam czy Malezja.
Chiny nie tylko roszczą sobie prawa do zasobów naturalnych, ale również do przebiegu kluczowych szlaków żeglugowych oraz dostępu do strategicznych wód. Wielu obserwatorów uważa, że roszczenia Chin są sposobem na zabezpieczenie swoich interesów geopolitycznych oraz ekonomicznych w regionie.
Filipiny ogłaszają nadchodzące wspólne patrole morskie
Filipińska marynarka wojenna poinformowała niedawno, że Japonia i Australia wyraziły chęć udziału we wspólnych patrolach morskich z Filipinami i Stanami Zjednoczonymi. Tożsamość innych krajów potencjalnie zainteresowanych dołączeniem do tych patroli zostanie ujawniona w przyszłości, według płk Medela Aguilara, rzecznika Filipińskich Sił Zbrojnych.
Czytaj więcej: https://portalstoczniowy.pl/royal-navy-na-pacyfiku-okrety-patrolowe-rozpoczynaja-trzeci-rok-misji-z-rozszerzonym-zakresem-dzialan/
Ogłoszenie to pojawia się w związku z eskalacją nadzoru morskiego przez Filipiny w odpowiedzi na odrodzenie się chińskich statków na Morzu Zachodniofilipińskim. Ten bogaty w zasoby obszar jest przedmiotem roszczeń Chin, Filipin i innych krajów Azji Południowo-Wschodniej. Rosnące napięcia z Chinami w tym regionie doprowadziły wcześniej Filipiny do przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń wojskowych i morskich z USA, Japonią i Australią.
W związku z rosnącymi napięciami na Morzu Zachodniofilipińskim istnieje coraz większe zapotrzebowanie na patrole morskie i zwiększoną obecność wojskową. Aby poradzić sobie z tą sytuacją, Filipiny współpracują z wieloma krajami, w tym z Japonią, Australią i Stanami Zjednoczonymi. Stany Zjednoczone jeszcze bardziej umacniają swój sojusz obronny z Filipinami, uzyskując dostęp do większej liczby lokalizacji wojskowych w tym kraju.
Wspólne ćwiczenia marynarki wojennej na Morzu Południowochińskim
Japonia, Stany Zjednoczone, Australia i Filipiny przeprowadziły niedawno wspólne ćwiczenia marynarki wojennej na Morzu Południowochińskim. Wynika to z ciągłych prób Chin utrudniania działalności zaopatrzeniowej Manili w przyczółkach wojskowych na wodzie. We wspólnych ćwiczeniach wzięły udział: największy niszczyciel Japońskich Morskich Sił Samoobrony Izumo, niszczyciel Samidare, okręt bojowy marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych Mobile, australijski okręt desantowy Canberra, fregata Anzac i myśliwce F-35A oraz okręt desantowy filipińskiej marynarki wojennej Davao Del Sur.
Cel wspólnych ćwiczeń
Celem tych ćwiczeń jest wzmocnienie współpracy na rzecz realizacji wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku, koncepcji promowanej przez Tokio jako przeciwdziałanie rosnącym wpływom Pekinu w regionie. Filipiny rozważają wspólne patrole morskie z okrętami japońskimi, amerykańskimi i australijskimi w odpowiedzi na zwiększoną presję militarną ze strony Chin na Morzu Południowochińskim.
Rosnąca asertywność Chin na Morzu Południowochińskim
Chiny, roszcząc sobie prawo do zwierzchnictwa nad niemal całym Morzem Południowochińskim, szybko zbudowały sztuczne wyspy wyposażone w infrastrukturę wojskową na tych wodach, które są jednymi z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie. W lutym chińska straż przybrzeżna wycelowała laser klasy wojskowej w filipiński okręt patrolowy na wodach w pobliżu Drugiej Ławicy Thomasa.
Końcowe przemyślenia
Obecna sytuacja geopolityczna na Morzu Południowochińskim jest złożona i szybko ewoluuje. Ponieważ napięcia wciąż rosną, oczywistym jest, że partnerstwa i sojusze będą odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu pokoju i stabilności w regionie. Wspólne patrole morskie i manewry Filipin, Japonii, Australii i Stanów Zjednoczonych podkreślają ich zaangażowanie w zachowanie wolności żeglugi oraz wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku.
Autor: Mariusz Dasiewicz
Related Posts
Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Najpopularniejsze
Poprzedni artykuł:
Następny artykuł:
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.