W dniach 13-17 marca br. odbyły się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ) na Morzu Bałtyckim, w których uczestniczyły siły okrętowe Gdyńskiej Flotylli oraz amerykański niszczyciel USS Porter. Celem ćwiczeń było szkolenie w osłonie transportu morskiego oraz utrzymanie panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych.
W ćwiczeniach wzięły udział jednostki 3 Flotylli Okrętów (3 FO) sformowane w tzw. Okrętową Grupę Zadaniową, lotnictwo morskie oraz jednostki brzegowe. W skład OGZ wchodziły cztery okręty gdyńskiej Flotylli: fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub, okręt rakietowy ORP Orkan oraz okręt ratowniczy ORP Maćko.
W trakcie manewrów na morzu przeprowadzono szereg epizodów taktycznych, m.in. manewrowanie w szykach, obronę przed okrętami nawodnymi i statkami powietrznymi oraz symulowane ataki rakietowe do celów poza horyzontalnych. Realizowane były również zadania ogniowe z faktycznym użyciem uzbrojenia. Załogi okrętów ćwiczyły również obronę przeciwawaryjną, polegającą na walce z pożarami i z przebiciami kadłuba.
Podczas szkolenia morskiego odbyło się także ćwiczenie PASSEX, w którym uczestniczył amerykański niszczyciel rakietowy USS Porter. Polscy i amerykańscy marynarze współdziałali w zakresie wykonywania symulowanych ataków rakietowych, obrony powietrznej, manewrowania w szykach oraz doskonalenia procedur łączności. Morscy lotnicy przetrenowali również procedurę podejmowania osoby poszkodowanej z pokładów okrętów biorących udział w ćwiczeniu Passex.
Marynarka Wojenna RP regularnie przeprowadza ćwiczenia z krajami sojuszniczymi i partnerskimi w celu zwiększenia zdolności współpracy i interoperacyjności w zakresie bezpieczeństwa morskiego naszego kraju. Ćwiczenia te są doskonałym sprawdzianem wyszkolenia sił morskich RP w działaniach zabezpieczających interesy państwa oraz doskonalenia współpracy z innymi krajami na arenie międzynarodowej.
Poprzez regularne szkolenia z partnerami Marynarka Wojenna RP zwiększa swoją gotowość do działania w sytuacjach kryzysowych oraz zdolność do koordynacji działań z sojusznikami. Wspólne ćwiczenia pozwalają na wypracowanie standardów i procedur, które są niezbędne w przypadku wspólnych działań, a także na lepsze zrozumienie taktyki i sposobów działania innych państw. Dzięki temu poprawia się interoperacyjność, czyli zdolność do współpracy i koordynacji działań między różnymi siłami zbrojnymi.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.