Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk ocenił podczas posiedzenia komisji, że budowa Gazociągu Północnego jest szkodliwą z punktu widzenia solidarności UE. „Patrzymy na nią jako na budowanie narzędzia nacisku geopolitycznego na kraje UE, jako na sprzeczną inwestycję z prawem europejskim, która nie mieści się w ramach, które powinny gwarantować dywersyfikowanie źródeł dostaw gazu. To klasyczna monopolizacja” – powiedział wiceszef MSZ.
Sprawozdawca pierwszego z projektów poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski podkreślał, że działania Rosji bezpośrednio ingerują w integralność i suwerenność wielu państw. Ocenił też, że to rząd Niemiec jest odpowiedzialny za łamanie solidarności energetycznej w ramach UE. „To właśnie rząd Niemiec musi być adresatem naszej uchwały. Polski Sejm powinien zgodnie z polską racją stanu, ale tez racją stanu republik bałtyckich, całej UE domagać się tego, aby solidarność energetyczna (…) była wartością nadrzędną” – mówił Kowalski.
Przekonywał też, że Polska powinna zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE o rozstrzygniecie sporu dotyczącego Nord Stream I i złamania przez Niemcy dyrektywy gazowej.
Sprawozdawca projektu KO poseł Paweł Kowal podkreślał, że w sprawie budowy Gazociągu Północnego trzeba „do samego końca toczyć grę – dyplomatyczną i polityczną, a jej adresatem powinni być sojusznicy Polski”. „Widzę jeszcze wiele możliwości zatrzymania tego projektu” – zaznaczył.
Kowal zaznaczył też, że ważne jest wypracowanie wspólnego stanowiska komisji i Sejmu, by rząd nie miał wątpliwości, że ma wsparcie parlamentu w negocjacjach dotyczących gazociągu.
„Żebyśmy skończyli z bezsensownymi dyskusjami, że ktoś w polskim parlamencie jest za gazociągiem, albo w jakikolwiek sposób popiera takie rozwiązywanie problemów energetycznych w Europie” – dodał Kowal.
Poseł PiS Radosław Fogiel apelował, aby nie traktować projektów uchwał jako konkurencyjnych, a wypracować wspólne stanowisko. Zaznaczył, że sensem wszystkich projektów jest wyrażenie sprzeciwu polskiego parlamentu wobec kontynuacji budowy Nord Stream 2.
Źródło: PAP