Ministerstwo Obrony Tajwanu przedstawiło w czwartek projekt ustawy, która przewiduje poniesienie wydatków na obronność o 240 mld dolarów tajwańskich (34 mld zł), by wzmocnić obronność przeciw prowokacyjnym działaniom Chin.
Projekt zakłada wzmocnienie lokalnej produkcji uzbrojenia, w szczególności wzmocnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwokrętowej. Mowa jest również o sfinansowaniu nowych systemów naziemnej ochrony powietrznej, bezzałogowych statków powietrznych, systemów rakietowych, a także okrętów podwodnych czy uzbrojenia straży przybrzeżnej.
Jak podaje tajwańska Centralna Agencja Informacyjna (CNA), część zwiększonego budżetu ma zostać przeznaczona na produkcję lokalnie produkowanych rakiet Tien Kung, Tien Chien oraz Hsiung Feng.
W następnym kroku projekt ustawy musi zostać zaakceptowany przez parlament, w którym Demokratyczna Partia Postępowa, z której wywodzi się urzędująca prezydent Caj Ing-wen, ma zdecydowaną większość. W przypadku przyjęcia ustawy budżet będzie przydzielany corocznie w latach 2022-2026.
Cytowany przez agencję Reutera wiceminister obrony Wang Shin-lung wskazał, że nowe uzbrojenie ma być produkowane lokalnie, by zwiększyć własne zdolności produkcyjne, jednak USA najprawdopodobniej pozostaną ważnym dostawcą części i technologii.
W trakcie spotkania gabinetu, na którym przedstawiono ustawę, premier Su Tseng-chang wskazał, że ma ona na celu wzmocnienie zdolności Tajwanu do samoobrony, jako że Chiny nieustannie zwiększają swoją aktywność wojskową, wysyłając myśliwce oraz okręty wojenne w okolice tajwańskich granic.
Rosnąca aktywność armii tajwańskiej związana jest z coraz częstszymi incydentami w Cieśninie Tajwańskiej oraz regularną aktywnością chińskiego wojska w bliskiej odległości od terytoriów Tajwanu. We wrześniu chińskie bombowce i myśliwce naruszały strefę identyfikacji powietrznej (ADIZ) Tajwanu niemal codziennie.
Pomimo że na co dzień ADIZ naruszane jest zazwyczaj przez pojedyncze samoloty, zdarza się, że Chiny wysyłają ich więcej. Było tak na początku września, gdy w przeciągu jednego dnia w strefie znalazło się 19 samolotów, w tym 14 myśliwców. Większość z nich narusza południowo-zachodnią część strefy w bliskiej odległości od archipelagu Dongsha (Pratas), kontrolowanego przez Tajwan.
Ogłoszenie planu zwiększenia budżetu zbiega się również z corocznymi ćwiczenia wojskowych sił zbrojnych Tajwanu pod nazwą Han Kuang, które odbywają się w tym tygodniu. Ich celem jest sprawdzenie zdolności reagowania na potencjalne zagrożenie operacją zaczepną ze strony Chin. W środę odbyły się ćwiczenia startu i awaryjnego lądowania myśliwców na jednej z lokalnych autostrad.
Autor: Aleksandra Bielakowska/PAP