[powiazane1]
Ceremonia wodowania pierwszej jednostki z serii jest uważane za niezwykle ważne wydarzenie w programie modernizacji floty podwodnej prowadzonym przez Republikę Singapuru. Z tego powodu na uroczystości byli obecni minister obrony narodowej tego miasta-państwa i liczni przedstawiciele władz, zarówno singapurskich, jak i niemieckich. Invincible to pierwszy z czterech okrętów Typ 218SG zamówionych przez Singapur.
Ich wejście do służby będzie wiązało się z wymianą eksploatowanych obecnie czterech przestarzałych jednostek podwodnych. Dwie z nich należą do okrętów podwodnych typu Challenger (RSS Challenger i RSS Chieftain), czyli zmodernizowanych i przebudowanych starych szwedzkich okrętów typu Sjöormen, które weszły do służby pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Uzupełniają je dwie jednostki typu Archer (RSS Archer i RSS Swordsman) pozyskane w podobny sposób. Są to gruntownie zmodernizowane szwedzkie okręty typu Västergötland pochodzące z połowy lat 80., które do służby w Singapurze weszły w latach 2011 i 2013.
Także w 2013 roku zostały zamówione za 1,6 mld dolarów w Niemczech dwa kolejne okręty podwodne, właśnie Typu 218SG. Po raz pierwszy w historii tego kraju były to jednostki fabrycznie nowe. Zamówienie na nie rozszerzono w 2017 roku o kolejne dwie jednostki. Zgodnie z obecnymi założeniami, nowe okręty wejdą do służby w 2021 (RSS Invincible) i 2022 roku. Kolejna seria, która na razie nie jest jeszcze budowana, pojawi się w służbie prawdopodobnie w latach 2024-25.
[powiazane2]
Typ 218SG należą do najnowszej generacji okrętów podwodnych z napędem niezależnym od powietrza (AIP) umożliwiającym im długotrwałe przebywanie pod powierzchnią morza, który do tej pory został zamontowany na 29 konwencjonalnych okrętach podwodnych. Singapurczycy podkreślają, iż dostosowanie okrętu do wymagań marynarki to efekt współpracy niemieckiego thyssenkrupp Marine Systems z singapurską agencją DSTA (Defence Science and Technology Agency), z którą prowadzone były wspólne prace projektowe. Prac doglądali też przedstawiciele marynarki wojennej Singapuru, którzy formułowali wcześniej wymagania. Z kolei dr Rolf Wirtz, prezes thyssenkrupp Marine Systems podkreślił wczoraj w Kilonii, że Typ 218SG to pierwszy z okrętów zupełnie nowej generacji, które będą stanowić dla swojego posiadacza strategiczny atut.
Podpis: Maciej Szopa.