UE do końca 2022 r. chce wprowadzić całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy
Opublikowane:
1 maja, 2022
Unia Europejska ma zamiar zaproponować wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy do końca roku, a do tego czasu ograniczenia w imporcie mają być wprowadzane stopniowo – informują anonimowe źródła unijne.
UE będzie naciskać na odcięcie kolejnych banków z Rosji i Białorusi od międzynarodowego systemu płatności SWIFT, w tym Sberbanku PJSC, powiedziały osoby, które prosiły o nieujawnianie tożsamości. USA i Wielka Brytania już wcześniej nałożyły sankcje na Sberbank, największą rosyjską instytucję finansową.
Decyzja w sprawie nowych sankcji może zapaść już w nadchodzącym tygodniu na spotkaniu ambasadorów państw bloku – twierdzą informatorzy. Proponowane środki, które stanowiłyby szósty pakiet sankcji UE od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, nie zostały jeszcze formalnie przedstawione i mogą ulec zmianie zanim to nastąpi.
Sankcje UE wymagają poparcia wszystkich 27 państw członkowskich, a kilka krajów, w tym Węgry, od dawna sprzeciwia się środkom wymierzonym w rosyjską ropę. Bloomberg podał w tym tygodniu, że Niemcy, zasygnalizowały swoją aprobatę dla stopniowego zakazu.
Minister gospodarki Niemiec, Robert Habeck powiedział w czwartek w wywiadzie dla stacji ZDF, że Berlin nie będzie stał na drodze do wprowadzenia embarga na rosyjską ropę, wyraził wręcz sceptycyzm, że jest to najskuteczniejszy sposób na zaszkodzenie prezydentowi Władimirowi Putinowi.
Embargo na ropę naftową dramatycznie podniosłoby stawkę w stosunkach z Rosją, ponieważ UE, która jest największym konsumentem ropy naftowej i paliw z Rosji, stara się wywrzeć nacisk na Putina w związku z prowadzoną przez niego wojną. W 2019 r. prawie dwie trzecie importu ropy naftowej do UE pochodziło z Rosji.
UE rozważa również odmienne traktowanie ropy przesyłanej tankowcami i rurociągami, przy czym w przypadku tych drugich sankcje byłyby łatwiejsze.
Działania te mają na celu jak największe uderzenie w rosyjskie dochody z eksportu ropy, nie prowadząc jednocześnie do zawirowań na rynkach światowych. Wzrost cen ropy mógłby raczej zwiększyć dochody Moskwy ze sprzedaży niż stanowić karę.
Gazowe zawirowania
W tym tygodniu, Polska i Bułgaria zostały już odcięte od dostaw rosyjskiego gazu za nieprzestrzeganie nowych warunków postawionych przez Putina. Inne kraje zaś są przekonane, że uda im się utrzymać przepływ gazu.
Według niezależnej organizacji badawczej – Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, Unia Europejska zakupiła z Rosji paliwa kopalne o wartości około 44 miliardów euro.
Inne propozycje, które zostaną omówione w ramach nowego pakietu sankcji, będą obejmować ograniczenia dotyczące usług konsultingowych, a także zakupu nieruchomości. Może też pojawić się więcej indywidualnych osób na liście, w tym urzędników wojskowych, potentatów i ich współpracowników oraz osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskie wojska na Ukrainie.
Niektóre państwa członkowskie dążą również do zaostrzenia istniejących ograniczeń w handlu morskim w ramach pakietu.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.