UE podejmuje wysiłki w celu zwiększenia bezpieczeństwa morskiego
Opublikowane:
11 marca, 2023
Fot. Okręty wojenne UE/EU NAVFOR
Komisja Europejska przyjęła politykę i plan działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa morskiego. Europejscy urzędnicy wzywają do zwiększenia wysiłków na rzecz ochrony obszarów morskich przed nowymi zagrożeniami.
Przegląd istniejącej polityki Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa morskiego rozpoczął się przed wojną na Ukrainie. Jednak ostatnie incydenty związane z eksplozjami w dwóch nitkach gazociągu Nord Stream, które miały miejsce w wyłącznych strefach ekonomicznych Szwecji i Danii, uwydatniły potrzebę zwiększenia wysiłków na rzecz bezpieczeństwa morskiego. Według urzędników, wydarzenia te wskazały na konieczność poprawy polityki UE w tym zakresie.
W celu zwiększenia bezpieczeństwa morskiego, Komisja Europejska planuje skoncentrować swoje działania na czterech kluczowych obszarach.
Władze UE chcą zajmować się wpływem zmian klimatu i degradacji środowiska na bezpieczeństwo morskie.
Plany wzmocnienia narzędzi nadzoru morskiego oraz obrony przed zagrożeniami cybernetycznymi i hybrydowymi.
Komisja Europejska podkreśla, że zagrożenia dla bezpieczeństwa morskiego w Europie znacznie się zwiększyły od czasu przyjęcia strategii bezpieczeństwa morskiego w 2014 roku. Przedstawiciele UE wskazują na długotrwałą nielegalną działalność, taką jak piractwo, zbrojne napady na morzu, przemyt migrantów i handel ludźmi, bronią i narkotykami, a także terroryzm. Zwracają również uwagę na nowe i ewoluujące zagrożenia, takie jak rosnąca rywalizacja geopolityczna, zmiana klimatu i degradacja środowiska morskiego oraz ataki hybrydowe i cybernetyczne.
Ostatnie wydarzenia, w tym głośny sabotaż rurociągów Nord Stream, który pozostaje przedmiotem dochodzenia, a także rosyjskie statki szpiegowskie widziane w pobliżu farm wiatrowych na wodach Belgii i Holandii, dodały nowej pilności wysiłkom UE. Plan został ostatnio zaktualizowany w 2018 roku, a zalecenie w czerwcu 2021 roku od Rady Europejskiej dotyczące dostępu do potrzeb kolejnej aktualizacji rozpoczęło obecne wysiłki.
Silna i zmodernizowana marynarka wojenna jest niezwykle ważna dla każdego kraju UE, który ma dostęp do morza. Nie tylko zapewnia ona ochronę granic i bezpieczeństwo morskie, ale także odgrywa kluczową rolę w obronie narodowej oraz w działaniach na rzecz utrzymania stabilności i pokoju na świecie.
Bez wzmocnienia wysiłków na rzecz modernizacji i rozbudowy swoich flot, państwa europejskie narażają swoje gospodarki na poważne zagrożenia, takie jak piractwo, terroryzm morski czy nielegalny handel. Dlatego też, inwestycje w rozwój marynarki wojennej powinien być jednym z priorytetów każdego państwa, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom oraz przyczynić się do wzmocnienia wspólnej obrony UE.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.