Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 64,09 USD, wyżej o 0,63 proc.
Ropa Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 66,76 USD za baryłkę, wyżej o 0,44 proc.
Negatywny wpływ na notowania ropy w tym tygodniu wywarł protokół z posiedzenia Fed, w którym bankierzy centralni stwierdzili, że rozpoczęcie redukcji programu skupu aktywów w tym roku byłoby właściwe.
Analitycy wskazują, że również umocnienie się dolara amerykańskiego – do najwyższego poziomu od listopada 2020 – nie sprzyjało zakupom surowców przez inwestorów, bo towary wyceniane w tej walucie stały się droższe.
Na rynkach utrzymują się też nadal obawy o globalny popyt na paliwa w sytuacji rozprzestrzeniania się wariantu Delta koronawirusa i konieczności wprowadzania w krajach nowych blokad.
Pandemia koronawirusa pozostaje poważnym zagrożeniem dla światowej gospodarki, zwłaszcza w Azji, a szczególnie w Chinach, które są kluczowym importerem ropy na świecie.
Z powodu Covid-19 władze w Pekinie zdecydowały o wprowadzeniu w niektórych regionach kraju ograniczenia mobilności, przez co spada zapotrzebowanie na paliwa.
„Na rynkach był to tydzień z awersją do ryzyka, naznaczony obawami o wariant Delta koronawirusa, mieszanymi danymi o aktywności gospodarczej w Chinach, mocniejszymi notowaniami dolara i obawami, że bank centralny w USA może ograniczać wspieranie gospodarki” – wymienia Wayne Gordon, strateg UBS AG Wealth Management.
„Dalsze spadki cen ropy mogą być jednak ograniczone wobec obecnych poziomów” – dodaje.
Źródło: PAP