US Navy wcieliła do służby kolejny niszczyciel typu Arleigh Burke
Opublikowane:
11 lipca, 2024
Fot. Niszczyciel John Basilone typu Arleigh Burke/Wikipedia
8 lipca, w stoczni Bath Iron Works (BIW) w Bath w stanie Maine, należącej do koncernu General Dynamics, odbyła się uroczystość przekazania niszczyciela rakietowego USS John Basilone (DDG-122) dla US Navy.
Jednostka ta jest 72. niszczycielem typu Arleigh Burke który jest 39. zbudowanym okrętem przez BIW, a także jednym z ostatnich okrętów w konfiguracji Flight IIA Ti, stanowiącej technologiczne przejście do najnowszej wersji Flight III.
Niszczyciel John Basilone, nazwany na cześć bohatera Korpusu Piechoty Morskiej USA, gunnery sgt. Johna Basilone, który zginął w bitwie o Iwo Jimę, został zamówiony 3 czerwca 2013 roku, a stępka pod jego budowę została położona 10 stycznia 2020 roku. Zwodowano go 12 czerwca 2022 roku. W ramach cyklu prób morskich, które rozpoczęły się 18 marca 2024 roku, na pokładzie znajdowała się m.in. delegacja z inspektoratu INSURV, odpowiedzialnego za inspekcje okrętów w US Navy.
Okręt, dysponujący pełną wypornością 9238 ton i napędem w układzie COGAG, jest wyposażony w trójwspółrzędny radar AN/SPY-1D(V), co czyni go jednym z ostatnich jednostek z tym systemem. Kolejne niszczyciele będą już otrzymywać radar AN/SPY-6(V)1, który stanowi znaczną modernizację w porównaniu z poprzednią technologią. System ten umożliwia wykrywanie, śledzenie i zwalczanie celów powietrznych, nawodnych i podwodnych na dużych odległościach.
USS John Basilone może osiągnąć prędkość maksymalną 30 węzłów, a zasięg operacyjny przy prędkości ekonomicznej 20 węzłów wynosi 4400 mil morskich, co pozwala na misje trwające do 45 dni bez uzupełniania zapasów i tankowania. Załogę okrętu stanowi 315 osób, w tym 22 oficerów oraz 293 podoficerów i marynarzy, a także 21-personel lotniczy.
Podstawowe uzbrojenie okrętu stanowią wyrzutnie pionowego startu Mk 41 (VLS), które mogą być wyposażone w różnorodne pociski, w tym rakiety przeciwlotnicze Standard Missile (SM-2 i SM-6), pociski manewrujące Tomahawk do ataków na cele lądowe oraz rakietotorpedy typu ASROC. Dodatkowo, John Basilone jest uzbrojony w system obrony przeciwrakietowej SeaRAM, 5-calową armatę uniwersalną Mk 45 Mod 4 oraz wyrzutnie torpedowe do zwalczania okrętów podwodnych. Całość uzbrojenia wspierana jest przez nowoczesne systemy elektroniczne i walki radioelektronicznej, co czyni niszczyciel jednostką wszechstronną i wysoce efektywną w różnorodnych scenariuszach bojowych.
W stoczni BIW trwają prace nad sześcioma kolejnymi niszczycielami typu Arleigh Burke, w tym dwoma w wersji Flight IIA Ti: Harvey C. Barnum Jr. (DDG-124) oraz Patrick Gallagher (DDG-127), a także czterema w wersji Flight III: Louis H. Wilson Jr. (DDG-126), William Charette (DDG-130), Quentin Walsh (DDG-132) i John E. Kilmer (DDG-134).
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.