„Pozwolenie dotyczy gazociągu podmorskiego i jego wyjścia z morza w podziemnej obudowie betonowej. Długość rurociągu w polskich obszarach morskich wraz z wyjściem na ląd wyniesie ok. 56 km” – czytamy w komunikacie.
Gazociąg kończyć się będzie na tzw. pierwszym suchym spawie, tj. punkcie stanowiącym połączenie gazociągu podmorskiego z infrastrukturą lądową. Odcinek gazociągu o długości około 600 m zostanie poprowadzony pod linią brzegową metodą bezwykopową. Dzięki temu brzeg morski, a także pas wydm i klif przybrzeżny nie zostaną naruszone, podano także.
„Baltic Pipe to jedna z największych realizowanych inwestycji infrastrukturalnych w kraju. Projekt znacząco wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez utworzenie nowego korytarza dostaw gazu” – powiedział Hinc, cytowany w komunikacie.
2 kwietnia br. wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na budowę dla tzw. odcinka lądowego gazociągu podmorskiego. Obejmuje ono budowę łącznika wraz z zespołem zaporowym między częścią morską oraz lądową.
Decyzje zostały wydane na podstawie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (tzw. specustawy).
Projekt Baltic Pipe ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Projekt składa się z 5 komponentów. Jednym z nich jest rozbudowa i modernizacja polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego. W wyniku realizacji tej części inwestycji nastąpi połączenie gazociągu podmorskiego z istniejącym systemem przesyłowym poprzez budowę gazociągów: Niechorze – Płoty – Goleniów i Goleniów-Lwówek, tłoczni w Gustorzynie oraz rozbudowę tłoczni gazu w Goleniowie i Odolanowie.
Źródło: ISBnews