Zaawansowane usługi i nowe technologie zmieniają oblicze gospodarki morskiej
W miarę modernizacji gospodarki morskiej obserwujemy rosnący popyt na usługi świadczone na rzecz tradycyjnych morskich branż. Centra usług wspólnych stają się integralną częścią tego sektora. Między innymi dzięki temu trendowi Trójmiasto ma szanse wyrosnąć na światowej klasy klaster morski.
Od ponad dekady Trójmiasto przyciąga globalne centra usług biznesowych ze względu na swoją wysoko wykwalifikowaną kadrę z dobrą znajomością języków obcych. Obecnie sektor usług dla biznesu zatrudnia w Trójmieście ponad 26,500 osób. Firmy te świadczą usługi dla szerokiego spektrum sektorów, a coraz częściej to właśnie globalne korporacje związane z gospodarką morską otwierają swoje centra wsparcia na Pomorzu. Popularność tego trendu wyraźnie rośnie.
W tej chwili pomorskie centra tego typu oferują zarówno zaplecze administracyjne, jak i specjalistyczne usługi związane gospodarką morską. Można tu wymienić centra firm, takich jak MacGregor (trójmiejskie centrum oferuje rozwiązania i usługi w zakresie obsługi ładunków morskich, operacji przeładunku i cumowania oraz przesytu ropy i gazu), Ocean Network Express (biuro ONE w Gdańsku zajmuje się m.in. oceną wewnętrznych procesów w grupie i optymalizacją logistyki), norweskiej firmy klasyfikacyjnej DNV GL (obecnej na rynku trójmiejskim od 1972 roku, która w 2016 roku rozszerzyła swoją obecność na Pomorzu o globalne centrum usług wspólnych w Gdyni), czy duńskiego operatora dowozowych serwisów kontenerowych Unifeeder. Do tego grona dołączył ostatnio duński Maersk Drilling, światowy lider świadczący usługi w zakresie odwiertów głębinowych, który przy wsparciu Invest in Pomerania wybrał Gdańsk na swoje nowe centrum usług i rozwiązań biznesowych.
Kosmiczne technologie w służbie portów
Dalsza digitalizacja i automatyzacja przemysłu morskiego są nieuniknione. Na Pomorzu branża ta coraz częściej opiera się na technologiach kosmicznych (które np. umożliwiają szczegółowy monitoring portów, jako jeden z wielu środków bezpieczeństwa) i sztucznej inteligencji.
Doskonałym przykładem są tu porty w Gdańsku i Gdyni, które nie tylko rozbudowują infrastrukturę twardą, ale i szybko wdrażają technologie cyfrowe. W wyniku programu Space3ac dla start-upów („Technologie satelitarne dla transportu intermodalnego”) pomorskie porty są teraz wyposażone w system detektorów emisji hałasu, stężenia pyłów i spalin, zautomatyzowany system naliczania opłat za odprowadzanie wód opadowych czy system identyfikacji zanieczyszczeń gleby.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji zmienia także oblicze logistyki, która ma ogromny potencjał rozwojowy właśnie na wybrzeżu.
Z punktu widzenia inwestorów, jednym z czołowych atutów Pomorskiego jest dostęp do absolwentów pomorskich uczelni i specjalistów różnego szczebla w dziedzinie technologii, logistyki, łańcucha dostaw, inżynierii oraz innych ekspertów, których można wykorzystać na rzecz stale modernizującego się sektora morskiego. Dzięki rozbudowanemu zapleczu akademickiemu i badawczemu, województwo pomorskie jest w stanie przyciągać inwestycje, które wymagają wysokich kompetencji i specjalistycznych kadr w różnych dziedzinach.
Klaster morski na światowym poziomie
Wprawdzie Pomorze nie jest już głównym ośrodkiem przemysłu stoczniowego na dużą skalę, ale działają tu firmy, które mają duże doświadczenie techniczne i projektowe, budują mniejsze statki oraz zajmują się dostawą podzespołów. W regionie działają dwa dynamicznie rozwijające się porty, a pomorskie uczelnie wyższe oferują edukację na światowym poziomie. To otwiera przed Trójmiastem i tutejszą branżą morską nowe szanse w erze Przemysłu 4.0.
– Jako samorząd nadmorskiego województwa, obserwujemy na co dzień, jak branża morska doskonale radzi sobie w warunkach globalnej konkurencji – mówi Ryszard Świlski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego. – W tutejszych stoczniach realizowane zamówienia są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, doskonale radzą sobie oba porty, zapewniając dochody nie tylko Pomorzu, ale i całej Polsce, a kolejne inwestycje w infrastrukturę jeszcze bardziej je wzmocnią. Nie pozostajemy także w tyle jeśli chodzi o innowacyjność. Wydaje się więc, że mamy poważne szanse na stworzenie na Pomorzu światowej klasy klastra morskiego.
O Invest in Pomerania
Invest in Pomerania jest regionalną inicjatywą, która w oparciu o zasadę non-profit pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Projekt jest koordynowany przez Agencję Rozwoju Pomorza S.A.
Invest in Pomerania wzięła udział w światowych targach sektora energetycznego i offshore w Stanach Zjednoczonych – Offshore Technology Conference w Houston w Teksasie.
Polska pojawiła się na tych targach po raz pierwszy od 1969 roku, od kiedy organizowana jest konferencja, reprezentowana właśnie przez Pomorskie. Regionalne stoisko Invest in Pomerania cieszyło się wyjątkowym zainteresowaniem. Towarzyszyły nam firmy z sektora, które dzięki temu miały szansę nawiązać kontakty biznesowe ze światowymi koncernami nie tylko z USA, ale także Norwegii, Chin i większości innych krajów świata.
Invest in Pomerania planuje kolejne takie misje, które pomogą pomorskim firmom z branży morskiej przetrzeć szlaki na amerykańskim rynku.
Pomorskie po raz pierwszy na OTC w Houston – czołowym wydarzeniu sektora ropy i gazu (foto)
Źródło: Agencja Rozwoju Pomorza
Related Posts
- „Oceania” uratowana: ministerstwo przyznaje dodatkowe środki
- Brytyjski program FSS osiąga kluczowy kamień milowy
- Nowy atomowy okręt podwodny typu Virginia otrzymuje nazwę USS Atlanta
- Porozumienie ws. odszkodowania za katastrofę mostu w Baltimore
- Kuter US Coast Guard „Resolute” dostarcza do portu narkotyki o wartości 115 milionów dolarów
Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Najpopularniejsze
Poprzedni artykuł:
Następny artykuł:
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.