Zawody Przyszłości: Pomiarowiec – specjalista od pomiarów przy morskich farmach wiatrowych
Opublikowane:
4 października, 2023
Fot. Statek do kontroli kabli podmorskich/Shutterstock
W najnowszym artykule z naszej serii dotyczącej zawodów przyszłości, przyjrzymy się bliżej profesji pomiarowca ds. pomiarów przy budowie i eksploatacji morskich farmach wiatrowych.
Pomiarowiec zajmuje się między innymi pomiarami napięć rażenia, lokalizowaniem uszkodzeń kabla, wykonywaniem prób napięciowych kabli, pomiarów transformatorowych, diagnostyki kabli energetycznych oraz pomiarów morskich farm wiatrowych. Niezależnie od etapu realizacji projektu – czy to faza budowy, czy już pełnej eksploatacji – jego rola jest kluczowa dla utrzymania najwyższych standardów bezpieczeństwa i efektywności energetycznej.
Praca pomiarowca polega na rozstawieniu systemu pomiarowego i jego podłączeniu do badanego obiektu. Po przeprowadzeniu pomiarów energetycznych linia jest przygotowywana do ponownego uruchomienia. System pomiarowy jest następnie demontowany, a po zakończeniu wszystkich działań podpisywane jest polecenie kończące pracę. Ze względu na pracę w warunkach szczególnego zagrożenia, przy liniach kablowych, wymagane jest działanie na podstawie polecenia pisemnego.
Przed rozpoczęciem pomiarów, specjaliści dokładnie zapoznają się z wymaganiami zleceniodawcy. Określają fizyczne oraz techniczne możliwości wykonania pomiaru, starając się uzyskać jak najwięcej informacji niezbędnych do jego przeprowadzenia. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie, by uniknąć niespodzianek na miejscu, gdzie nie ma możliwości, na przykład, dokompletowania odpowiednich terminali pomiarowych.
Podczas budowy obiektu, to pomiarowiec nadzoruje i ocenia istotne parametry. Kiedy morska farma wiatrowa zaczyna działać, to on sprawdza jej poprawność, monitorując procesy energetyczne. Dzięki jego ekspertyzie, każda część tej imponującej budowli funkcjonuje zgodnie z planem i najwyższymi standardami bezpieczeństwa.
Kandydaci na tego typu stanowisko powinni posiadać wykształcenie z zakresu elektrotechniki lub pokrewnych dziedzin. Wyższe wykształcenie jest bardzo pomocne w zrozumieniu zjawisk zachodzących podczas prób wysokonapięciowych. Dodatkowo, niezbędne są uprawnienia elektryczne, zarówno typu E – eksploatacja, jak i D – dozór.
Wśród narzędzi używanych przez specjalistów znajdują się mierniki małych rezystancji, miernik do pomiaru rezystancji izolacji, reflektometr oraz zaawansowane urządzenia, takie jak systemy do pomiarów wyładowań niezupełnych.
Nie można zapominać o ciągłym szkoleniu i aktualizacji wiedzy. Specjaliści muszą posiadać certyfikaty i uprawnienia, w tym wspomniane wcześniej uprawnienia E i D. Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, zwłaszcza dotyczące prac na farmach wiatrowych, są absolutnie kluczowe.
Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim ubiorze i wyposażeniu. Specjaliści wykorzystują ubrania niepalne, kaski ochronne, okulary, rękawice oraz buty typu S3. W przypadku transferów na platformy, niezbędne są szelki bezpieczeństwa oraz kamizelki ratunkowe.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.