Jak wynika z danych Refinitiv Eikon, dostawy rosyjskiego LNG do Europy wzrosły o 20 proc. w 2022 roku, osiągając poziom około 17 mln ton., co oznacza wzrost o ok. 20 proc. w stosunku do roku 2021, rekompensując częściowo spadek eksportu rosyjskiego surowca przesyłanego gazociągami NS1 i NS2.
Europa zwiększa import morskiego LNG – w obliczu odcięcia dostaw gazu przesyłanego z Rosji gazociągami z powodu głębokiego kryzysu politycznego związanego z inwazją na Ukrainie.
Rosyjski eksport gazu do Europy przesyłany rurociągami spadł w 2022 roku do postsowieckiego minimum, a Unia Europejska ograniczyła import morski rosyjskiego surowca z powodu agresji na Ukrainę.
Jednocześnie Rosja zwiększyła swój całkowity eksport LNG w 2022 roku o 8,6 proc. do około 33 mln ton (około 45 mld metrów sześciennych), z czego ponad połowa została wysłana do Europy – jak wynika z danych Refinitiv Eikon.
Według Refinitiv Eikon, największy rosyjski producent LNG Novatek zapewnił większość dostaw, wysyłając 20,8 mln ton w systemie Yamal LNG w Arktyce i 700 000 ton z terminalu do skraplania gazu Kriogazu-Vysotsk na Morzu Bałtyckim.
Prowadzony przez Gazprom projekt Sachalin-2 w pacyficznej części Rosji zwiększył dostawy LNG o 11 proc. do 11,2 mln ton w 2022 roku.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.