Chińskie okręty podwodne o napędzie jądrowym wyposażone w nowe pociski balistyczne
Opublikowane:
21 listopada, 2022
Chińskie okręty podwodne o napędzie jądrowym wyposażono w międzykontynentalne pociski balistyczne JL-3, co pozwala im na uderzenie w USA ze znacznie bliższej odległości od własnych wybrzeży.
W roku 2021 swoim rocznym raporcie na temat chińskiej armii, Pentagon podał, że marynarka Armii Ludowo-Wyzwoleńczej uzyska zdolność do atakowania w USA z własnych wód przybrzeżnych. Na konferencji prasowej w Waszyngtonie admirał Paparo odmówił stwierdzenia, czy którykolwiek z sześciu okrętów podwodnych przeprowadził tzw. patrole odstraszające w pobliżu Hawajów.
Sześć chińskich okrętów podwodnych typu Jin jest obecnie wyposażonych w międzykontynentalne pociski balistyczne JL-3. Zostały one zbudowane, aby zagrozić Stanom Zjednoczonym. Z uwagą przyglądamy się tym jednostkom.
Admirał Sam Paparo, szef amerykańskiej Floty Pacyfiku
Congressional Research Service szacuje, że poprzedni model pocisku balistycznego wystrzeliwanego z okrętów podwodnych JL-2, miał zasięg około 7.200 km, co pozwalało chińskim okrętom podwodnym możliwość zaatakowania części Alaski z terenów położonych blisko Chin. Jednak, aby uderzyć we wschodnie wybrzeże USA, okręty podwodne musiałyby wejść na wody na wschód od Hawajów.
JL-3 o większym zasięgu pozwalają Chinom na zaatakowanie wschodnich wybrzeży USA z wód Morza Południowochińskiego. Dzięki okrętom podwodnym typu Jin, Chiny są teraz zdolne do ciągłych patroli na morzu. Jednostki te mają prawdziwy nuklearny system dowodzenia i kontroli.
Admirał Charles Richard, dowódca Dowództwa Strategicznego USA
Niektóre doniesienia sugerują, że JL-3 modą mieć zasięg ponad 10.000 km.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.