Rosyjski dyktator rozmieszcza na Atlantyku fregatę z pociskami hipersonicznymi Cyrkon
Opublikowane:
5 stycznia, 2023
Fot. Start pocisku hipersonicznego Cyrkon z fregaty Admirał Gorszkow/rosyjskie ministerstwo obrony
Prezydent Władimir Putin wysłał w środę na Ocean Atlantycki fregatę uzbrojoną w hipersoniczne pociski Cyrkon nowej generacji. Jest to sygnał dla krajów Zachodu, że Rosja nie cofnie się przed niczym w sprawie wojny na Ukrainie.
Rosja, Chiny i Stany Zjednoczone prowadzą wyścig zbrojeń w celu opracowania broni hipersonicznej, która jest postrzegana jako sposób na zdobycie przewagi nad każdym przeciwnikiem ze względu na jej prędkość, która wynosi nawet 9 Machów, czyli około dziewięć razy większą niż prędkość dźwięku.
Podczas wideokonferencji z ministrem obrony Siergiejem Shojgu i Igorem Krokhmalem, dowódcą fregaty Admirał Gorszkow, Putin powiedział, że fregata jest uzbrojona w manewrujące pociski hipersoniczne Cyrkon, które mają zasięg ponad 1000 km. Herod podkreślił, że okręt ten nie ma być elementem prowokacji, lecz czynnikiem wzmacniającym siły strategiczne rosyjskiej armii.
Tym razem okręt jest wyposażony w najnowszy system rakiet hipersonicznych Cyrkon. Jestem pewien, że tak potężna broń będzie niezawodnie chronić Rosję przed potencjalnymi zagrożeniami zewnętrznymi. Nie ma takiej broni żaden kraj na świecie.
prezydent rosji, Władimir Putin
Ponad 10 miesięcy od czasu, gdy Putin wysłał wojska na Ukrainę, nie widać końca wojny, która zabiła i raniła dziesiątki tysięcy żołnierzy po obu stronach. Podczas wojny Rosja użyła na Ukrainę także pociski hipersoniczne Kinzhal.
Wraz z hipersonicznym pojazdem szybującym Avangard, który wszedł do służby bojowej w 2019 roku, Tsirkon stanowi centralny punkt rosyjskiego arsenału hipersonicznego.
Rosja postrzega tę broń jako sposób na pokonanie coraz bardziej zaawansowanych amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej, które według Putina mogą pewnego dnia zestrzelić rosyjskie rakiety nuklearne.
Podczas rozmowy z Putinem Szojgu poinformował o rozmieszczeniu fregaty Gorszkow na Oceanie Atlantyckim i Indyjskim oraz na Morzu Śródziemnym.
Ten okręt, uzbrojony w pociski Cyrkon jest w stanie zainicjować potężne uderzenia przeciwko wrogowi na morzu i na lądzie. Pociski hipersoniczne mogą pokonać każdy system obrony przeciwrakietowej. Poruszają się z dziewięciokrotną prędkością hiperdźwiękową i mają zasięg ponad 1000 km.
Siergiej Shojgu, minister obrony rosji
Według rosjan, głównymi zadaniami wyjścia fregaty Admirał Gorszkow na Ocean Atlantycki ma być przeciwdziałanie zagrożeniom dla Rosji oraz utrzymanie regionalnego pokoju i stabilności wspólnie z przyjaznymi dla Federacji Rosyjskiej krajami.
Raport U.S. Congressional Research Service na temat broni hipersonicznej informuje, że rosyjskie i chińskie pociski hipersoniczne są przeznaczone do wykorzystania jako nosiciele głowic jądrowych.
Dane amerykańskiego Congressional Research Service podają, że poza Rosją, Stanami Zjednoczonymi i Chinami, szereg innych krajów rozwija broń hipersoniczną. Do tych krajów zalicza się Australie, Francje, Niemcy, Koree Południową, Koree Północną oraz Japonię.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.