Fot. okręt wojenny HNLMS Tromp (F803) wystrzeliwujący pocisk rakietowy podczas ćwiczenia Formidable Shield/Holenderskie MON
8 maja na wodach Morza Norweskiego i Północnego Atlantyku rozpoczęły się ćwiczenia Formidable Shield 2023, które potrwają do 26 maja. W manewrach biorą udział jednostki Royal Navy oraz okręty NATO.
Okręty HMS Defender i HMS Kent będące częścią grupy uderzeniowej, składającej się z ponad 20 okrętów, 35 samolotów oraz 4000 żołnierzy z 13 krajów sojuszniczych i partnerskich NATO. To ćwiczenie skupia się na najnowocześniejszym uzbrojeniu i systemach obrony powietrznej.
Formidable Shield, jest cyklicznym ćwiczeniem odbywającym się co dwa lata, którego scenariusz obejmuje zarówno walkę na żywo jak i symulowaną z rakietami poddźwiękowymi, ponaddźwiękowymi oraz balistycznymi na powietrzu. Mają one na celu symulację skomplikowanego środowiska „zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej” (IAMD), wykorzystując najnowocześniejsze technologie umożliwiające płynną współpracę między sojusznikami.
Jednym z ważniejszych ćwiczeń jest powietrzne „starcie” z udziałem francuskich myśliwców Rafale i niszczyciela obrony powietrznej HMS Defender. Kontrolerzy lotniczy na pokładzie HMS Defender kierowali działaniami czterech Rafale, próbując przechwycić lub odeprzeć atak dwóch francuskich myśliwców.
Kluczowym zadaniem ćwiczenia jest skuteczne łączenie danych zbieranych przez zaawansowany okręt obrony powietrznej z danymi z myśliwców Rafale w czasie rzeczywistym. To zadanie wymaga pełnej koncentracji kontrolerów myśliwców.
Chociaż zespół Defendera ostatnio nie współpracował z francuskimi Rafale, możliwość przeprowadzenia tak złożonego ćwiczenie w krótkim czasie pokazuje, że nasze zdolności dotyczące współpracy są wyjątkowo efektywne.
Komandor porucznik Simon Scamp, oficer ds. walki powietrznej w HMS Defender
Podczas ćwiczeń morskich Formidable Shield które odbywają się na Morzu Norweskim i Oceanie Atlantyckim, okręt HNLMS Tromp wystrzelił dwa pociski na Morzu Norweskim. W ćwiczeniach bierze udział również HNLMS Van Amstel reprezentujący Królewską Marynarkę Wojenną Holandii. Dowodzenie nad tymi ćwiczeniami sprawuje VI Flota US Navy.
Celem tych ćwiczeń jest sprawdzenie umiejętności załóg okrętów i pilotów F-35. Państwa NATO demonstrują swoją interoperacyjność, czyli zdolność do bezproblemowej współpracy. Okręty uczestniczące w ćwiczeniu ostrzeliwują „wrogie cele” przy użyciu rzeczywistej amunicji.
W trakcie ćwiczeń okręty formują formacje, a samoloty przelatują nad nimi, wykonując fotografie (tzw. PHOTEX). To bardzo złożone ćwiczenie, w którym okręty poruszają się w wartym szyku, jednocześnie koordynując swoje działania z siłami powietrznymi.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.