Ekspansja PGE na Bałtyku: Sztuczne wyspy i 3,9 GW mocy z morskich farm wiatrowych
Opublikowane:
11 sierpnia, 2023
Fot. PGE
Polska Grupa Energetyczna (PGE), lider w dziedzinie Morskiej Energetyki Wiatrowej, rozszerza swoje inwestycje w sektorze OZE, wdrażając projekt „sztuczne wyspy”. Dzięki pięciu nowym pozwoleniom uzyskanym od Ministerstwa Infrastruktury w obszarach morskich, łączna potencjalna moc farm wiatrowych planowanych do budowy na nowych obszarach wynosi ok. 3,9 GW.
Grupa PGE dominuje na rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Prowadzimy największe inwestycje w odnawialne źródła energii na Bałtyku pod względem mocy. Dziś uzyskaliśmy z Ministerstwa Infrastruktury decyzje dotyczące pięciu nowych pozwoleń, co otwiera drogę do budowy dodatkowych morskich elektrowni wiatrowych. Sztuczne wyspy pozwolą na optymalizację naszych projektów i maksymalne wykorzystanie dostępnego terenu morskiego. Planowane farmy wiatrowe na nowo przydzielonych obszarach mają potencjał rzędu 3,9 GW. To zwiększenie mocy w porównaniu z naszymi bieżącymi projektami. Dzięki tym inwestycjom, w nadchodzących latach nie tylko spełnimy, ale nawet przewyższymy nasz długoterminowy cel 6,5 GW mocy z offshore na 2040 rok.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej
Współpraca z Ørsted w realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica świadczy o zaangażowaniu i długoterminowej wizji PGE w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.
Dokładne dane dotyczące nowych obszarów, które zostały przydzielone Grupie Polska Grupa Energetyczna, prezentują się następująco:
· Obszar 43.E.1: O potencjale 990 MW, położony blisko Ustki, gdzie Polska Grupa Energetyczna rozwija port serwisowy i inne morskie farmy wiatrowe.
· Obszar 44.E.1: O mocy 975 MW, również w sąsiedztwie Ustki.
· Obszar 60.E.3: Sąsiaduje bezpośrednio z projektem Baltica 1 Grupy PGE i ma potencjał 1185 MW.
· Obszar 60.E.4: O mocy 555 MW, znajduje się w bliskości projektu Baltica 1.
· Obszar 45.E.1: W sąsiedztwie projektów Baltica 2 i 3, z potencjałem 210 MW.
Pozwolenia te umożliwią Polskiej Grupie Energetycznej nie tylko rozwój morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 3,9 GW, ale także realizację projektów takich jak Baltica 2 (1,5 GW), Baltica 3 (1 GW) oraz Baltica 1 (0,9 GW).
Współpraca z Ørsted w realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica świadczy o zaangażowaniu i długoterminowej wizji PGE w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.
Z uwagi na dynamiczny rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, przyszłość wygląda obiecująco dla Grupy PGE oraz całego kraju. Decyzje Ministerstwa Infrastruktury wskazują, że Polska jest zdecydowana osiągnąć swoje cele dotyczące czystej energii i stać się liderem w regionie.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.