Wcześniej planowano uzbrojenie w pociski typu cyrkon planowano w stosunku do większych okrętów nawodnych – krążowników i fregat – oraz jednostek podwodnych, ale wygląda na to, że zrezygnowano z tego pomysłu. Nowa koncepcja ma się wiązać ze zmianą taktyki marynarki wojennej. Korwety i okręty podwodne mają atakować przeciwnika z zaskoczenia i uniemożliwić wrogim jednostkom zbliżenie się do rosyjskiego wybrzeża – wynika z informacji dziennika Izwiestija.
[powiazane1]
Dowództwo marynarki wojennej przekazało gazecie, że wymagania taktyczno-techniczne zmodyfikowanego pocisku są już gotowe. Mniejszy rozmiar ma nie wpłynąć w sposób znaczący na charakterystykę pocisku. Korwety projektu 22800 i 21631 już obecnie wykorzystują podobną broń – pociski manewrujące Kalibr oraz naddźwiękowe przeciwokrętowe pociski rakietowe Oniks, jednak pociski Cyrkon mają stworzyć zupełnie nową jakość w zakresie uzbrojenia i umożliwić walkę z każdym przeciwnikiem.
Hipersoniczny Cyrkon jest bronią faktycznie odmienną jakościowo od dotychczasowych pocisków naddźwiękowych. Różni się od poprzednich generacji m.in. większą zdolnością niszczenia dużych okrętów (m.in. lotniskowców) ze względu na niską podatność na trafienia przez przeciwrakiety, możliwość stosowania większych głowic oraz znacznie większą prędkość lotu. Chociaż wszystkie dane na temat pocisku są niejawne, jednak powszechnie dostępne źródła wskazują, że Cyrkon może osiągać prędkość od 5 do 10 machów i razić cele w odległości od 300 do 500 km. Pociski mogą być wystrzeliwane także grupowo w formie skoordynowanego roju, co czyni obronę przed taką bronią praktycznie niemożliwą.
[powiazane2]
Pociski rakietowe Cyrkon mogą być wystrzeliwane z dotychczasowych platform, ale mniejsza wersja jest lepsza dla korwet i okrętów podwodnych – uważa ekspert ds. wojskowości Dmitry Kornev, cytowany przez dziennik Izwiestija. – Lżejszy pocisk prawdopodobnie będzie miał ten sam silnik, ale mniejszą głowicę, zredukowaną rezerwę paliwa i nieco odmienne elementy konstrukcyjne. Również pomocniczy silnik rakietowy wykorzystywany przy starcie pocisku prawdopodobnie zostanie zmodyfikowany. Obecnie wykorzystywany w Cyrkonie ma zbyt dużą moc. Nowy w wersji pocisku przeznaczonej dla korwet będzie miał mniej paliwa – twierdzi Kornev na łamach rosyjskiej gazety.
Podpis: km