Blok Żenis leży w południowej części szelfu kazachstańskiego. Głębokość morza wynosi tu 75-100 m. W pobliżu znajdują się inne joint ventures Łukoilu i KazMunaiGazu: złoże Centralne (Łukoil i Gazpromnieft mają po 25 proc. udziałów) i złoże Chwałynskoje (Łukoil ma 50 proc.). Odległość bloku Żenis od brzegu to 80 km, a od portu Aktau – 180 km. Ma powierzchnię 6,8 tys. km kw.
[powiazane1]
Rozmowy Łukoilu z KazMunaiGazem trwały długo. Początkowo Łukoil oceniał inwestycje w badania geologiczne na 270 mln dolarów. Rosyjska spółka jest gotowa zainwestować w badania bloku 350 mln dolarów, a w razie odkrycia złoża ropy, rekompensatę Łukoil ma otrzymać w naturze, w postaci wydobywanego surowca – poinformował teraz szef koncernu, Wagit Alekpierow. Udziały we wspólnym przedsięwzięciu będą podzielone równo między Łukoil i KazMunaiGaz. Za samo wejście do projektu, Rosjanie wyłożą 5 mln dolarów „wpisowego”. Zdaniem Alekpierowa faza geologicznych badań zajmie 7-9 lat. Zdaniem ekspertów eksploatacja Żenis może być rentowna nawet przy niedużych zasobach złoża pod warunkiem zmiany systemu opodatkowania. W latach 2011-2012, gdy ceny ropy osiągnęły maksimum, władze Kazachstanu zmieniły system opodatkowania nowych projektów na mniej korzystny dla inwestorów. W efekcie szereg zachodnich koncernów zrezygnowało z angażowania się w prace na kazachstańskim szelfie. Choćby francuski Total zdecydował się nie inwestować w prace na Żenis.
[powiazane2]
Kazachstan w ostatnim czasie zaczął kłaść nacisk na rozwój projektów szelfowych, co wiąże się ze spadającym wydobyciem w głównych lądowych złożach. W Kazachstanie Łukoil posiada udziały w trzech działających projektach naftowych: Tengiz (5 proc.), Karaczaganak (13,5 proc.) i Kumkol (50 proc.). Łącznie na Łukoil przypada ok. 3 mln ton rocznie wydobywanej ropy w Kazachstanie. W ostatnich latach Łukoil był aktywny wyłącznie w rosyjskiej części Morza Kaspijskiego, gdzie dostał znaczne ulgi od rządu. Łącznie, od 2006 roku, Łukoil już zainwestował w kaspijskie projekty ponad 10 mld dolarów.
Źródło (tekst): Warsaw Institute. Fot.: Łukoil.