Wmurowanie kapsuły czasu pod Centrum Elektroniki Militarnej
Opublikowane:
22 maja, 2025
Fot. OBR CTM
W miejscu, gdzie historia polskiej myśli morskiej i wojskowej splata się z nowoczesnością, odbyła się wczoraj, 21 maja, uroczystość wmurowania kapsuły czasu pod budowę Centrum Elektroniki Militarnej (CEM).Symboliczne wydarzenie miało miejsce na terenie Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) i stanowi ważny etap drugiej fazy programu WISŁA.
W artykule
Program ten to jeden z filarów modernizacji Sił Zbrojnych RP, skupiający się na budowie systemu obrony powietrznej średniego zasięgu, którego trzonem jest amerykańska technologia Patriot.
Przeszłość spotyka przyszłość w Centrum Elektroniki Militarnej
Ceremonia miała nie tylko charakter techniczny, ale również symboliczny – pod fundamentem przyszłego centrum umieszczono kapsułę czasu z pamiątkami dokumentującymi obecny etap budowy narodowego potencjału obronnego. Wśród umieszczonych artefaktów znalazły się okolicznościowe coiny zaprojektowane przez PGZ S.A., Raytheon oraz OBR CTM S.A. Otwarcie kapsuły zaplanowano na 2082 rok – w stulecie istnienia OBR CTM S.A.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Konrad Gołota, przedstawiciele Ambasady Stanów Zjednoczonych, Agencji Uzbrojenia, Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Raytheon Technologies, a także reprezentanci Sił Zbrojnych RP oraz władz lokalnych.
Fot. OBR CTM
Współpraca z Raytheon – konkretne efekty offsetu
Podczas uroczystości podpisano również list intencyjny między OBR CTM S.A. a Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi S.A. (WZE S.A.), dotyczący realizacji części zamówienia komercyjnego dla firmy Raytheon. W jego ramach OBR CTM S.A. będzie produkować płytki drukowane (CCA) do modułów magazynowania energii radaru LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), jednego z filarów nowej architektury obrony powietrznej.
To bezpośredni efekt umowy offsetowej podpisanej w sierpniu 2023 r., która umożliwia realny transfer technologii oraz rozwój kompetencji przemysłu obronnego w Polsce. Jak zaznaczył prezes OBR CTM S.A. Marcin Wiśniewski – CEM nie będzie jedynie budynkiem, lecz przestrzenią integracji know-how, nowoczesnych procesów produkcyjnych oraz testowych.
Nowe kompetencje dla programu WISŁA, NAREW i PILICA+
Powstające Centrum Elektroniki Militarnej będzie kluczowym ogniwem zdolności produkcyjnych i serwisowych w zakresie najnowocześniejszych płytek PCB wykorzystywanych w systemach obrony przeciwlotniczej. Obejmuje to zarówno radar dolnej warstwy obrony LTAMDS w programie WISŁA, jak również komponenty do projektów NAREW i PILICA+, a także innych inicjatyw narodowych i sojuszniczych w ramach NATO.
Centrum umożliwi nie tylko produkcję i testowanie, ale także pełny cykl naprawczy – co stanowi istotny element budowy suwerenności technologicznej w krytycznych obszarach bezpieczeństwa narodowego.
Dzięki tej współpracy nowe kompetencje zdobywa nie tylko OBR CTM, ale także pozostałe spółki z konsorcjum PGZ-WISŁA: PIT-RADWAR, WZE, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, Huta Stalowa Wola i Zakłady Mechaniczne „Tarnów”.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.