Ruch Obrony Granic rozpoczyna działania na Odrze i Nysie
Opublikowane:
19 lipca, 2025
Fot. @ROGranic/X
Na tle napięć związanych z nielegalną migracją przez granicę polsko-niemiecką, przedstawiciele tzw. Ruchu Obrony Granic ogłosili rozpoczęcie działań patrolowych również na wodach granicznych. Na platformie X opublikowano nagranie z Odrzańskiego patrolu motorówką, prowadzoną przez osoby z biało-czerwoną flagą i oznaczeniami organizacji.
W artykule
Rola służb niezmienna mimo aktywności społecznej
Jak deklarują inicjatorzy, celem jest „społeczna ochrona granicy przed nielegalnym przekraczaniem”, także w rejonach rzecznych. Akcja ma charakter pozainstytucjonalny, nie jest związana z formalnymi służbami odpowiedzialnymi za ochronę granicy państwowej.
Do tej pory z lądu i powietrza… teraz również z wody!
Zgodnie z obowiązującym prawem, bezpieczeństwo granic zapewniają formacje państwowe – Straż Graniczna, Policja i Wojsko Polskie. Od strony Odry i Zalewu Szczecińskiego działania prowadzą m.in. funkcjonariusze Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Jak poinformowała ppor. SG Katarzyna Przybysz, w ostatnich dniach zatrzymano m.in. obywatela Egiptu, który nielegalnie przekroczył granicę. Został on przekazany stronie niemieckiej w trybie readmisji uproszczonej.
Dzięki naciskowi społecznemu oraz aktywności środowisk skupionych wokół Ruchu Obrony Granic, 7 lipca przywrócono kontrole graniczne na odcinku z Niemcami i Litwą. Choć formalnie decyzja została uzasadniona wzrostem presji migracyjnej i potrzebą zwiększenia skuteczności działań kontrolnych, trudno pominąć rolę oddolnych działań obywatelskich, które wymusiły reakcję administracyjną.
Społeczna aktywność a kompetencje służb
Choć oddolne działania obywatelskie, takie jak te podejmowane przez Ruch Obrony Granic, należy postrzegać jako wyraz zaangażowania i troski o bezpieczeństwo państwa, ich realizacja w newralgicznej przestrzeni granicznej wymaga dużej odpowiedzialności. O ile nie wchodzą one w kompetencje formacji mundurowych, mogą stanowić cenne uzupełnienie wysiłków państwa.
Problem pojawia się jednak wtedy, gdy – w warunkach społecznej polaryzacji i napięć – prowadzą do nieporozumień, dezinformacji lub niezamierzonych utrudnień dla służb. Dlatego każda taka aktywność powinna być prowadzona z rozwagą i pełnym poszanowaniem obowiązujących procedur.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.