8 maja na Bałtyku odbyły się manewry okrętów polskiej Marynarki Wojennej z jednostkami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1), zorganizowana przez dowódcę zespołu zadaniowego komponentu morskiego ćwiczenia Anakonda-23. Ćwiczenie odbyło się na okręcie dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki, gdzie znajdował się sztab oficerów.
W trakcie ćwiczenia przeprowadzono manewry, które pozwoliły na sprawdzenie elastyczności sztabu komponentu morskiego oraz sprawności planowania działań w warunkach stale zmieniającej się sytuacji operacyjnej. Wspólne manewry pozwoliły na doskonalenie umiejętności załóg grup okrętów przeciwminowych do manewrowania w złożonych szykach. Sprawdzono także skuteczność rozwiązań w obszarze zaopatrywania okrętów na morzu, co potwierdza zdolności polskiej Marynarki Wojennej w tym zakresie na Morzu Bałtyckim.
Scenariusz tegorocznej edycji ćwiczenia Anakonda wpisuje się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Dlatego jednym z elementów manewrów są działania Marynarki Wojennej polegające na osłonie i obronie morskich szlaków komunikacyjnych, utrzymaniu panowania na morzu i niedopuszczeniu do blokady morskiej kraju.
W ramach ćwiczenia przeprowadzono także wymianę załóg, pozwalającą marynarzom, podoficerom i oficerom zapoznać się z praktyczną działalnością na okrętach innych bander, w tym na zapoznanie z procedurami w zakresie nurkowania czy zwalczania improwizowanych ładunków wybuchowych. Na zakończenie współpracy zrealizowano szereg manewrów i elementów wzajemnego współdziałania polskiego ORP Kontradmirał Xawery Czernicki oraz norweskiego HNoMS Nordkapp – okrętami dowodzącymi poszczególnymi grupami sił przeciwminowych.
Anakonda to kompleksowe ćwiczenie wojskowe, którego celem jest przetestowanie i doskonalenie umiejętności polskich i zagranicznych żołnierzy w zakresie działań obronnych i ofensywnych, a także koordynacji działań w ramach międzynarodowych sił zbrojnych. W ramach ćwiczenia przeprowadzane są manewry lądowe, powietrzne i morskie, symulacje walki elektronicznej oraz działania specjalne.
Fot. 8 FOW
Ćwiczenie Anakonda to także okazja do wzmocnienia współpracy wojskowej z sojusznikami i partnerami Polski, a także do budowania więzi i zaufania między państwami. Jest to jedno z największych ćwiczeń wojskowych w Europie, a udział w nim pozwala żołnierzom zdobyć doświadczenie i wiedzę, które są niezbędne do skutecznego działania w warunkach realnego konfliktu.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.