AW101 – Przełom w modernizacji polskiego lotnictwa morskiego
Wprowadzenie śmigłowca morskiego Leonardo AW101 do Bazy Lotnictwa Marynarki Wojennej, którego termin wyznaczono na jesień tego roku, stanowi przełomowy moment w modernizacji polskiego lotnictwa morskiego. Ten nowoczesny śmigłowiec o niezrównanych możliwościach technologicznych i bojowych podnosi nasze lotnictwo morskie na zupełnie nowy poziom operacyjny.
Baza Lotnictwa Marynarki Wojennej jest już w ostatniej fazie przygotowań do przyjęcia do eksploatacji tego nowoczesnego śmigłowca. W pierwszym etapie szkolenia przyszłych załóg AW101 przeprowadzono intensywne kursy językowe, które rozpoczęły się na początku 2021 roku i zakończyły w połowie ubiegłego roku.
Następnie przyszli piloci i nawigatorzy przeszli szkolenie w specjalistycznych kwestiach nawigacyjnych. Obecnie znajdują się w Yeovil, w Wielkiej Brytanii, gdzie odbywają praktyczne szkolenie w powietrzu na śmigłowcach AW101. W ramach tego szkolenia uczą się pilotować ten typ śmigłowca oraz poznają jego zastosowania bojowe. Część szkolenia odbywa się przy użyciu ośrodka symulatorowego (full flight simulator) w Norwegii.
Cykl szkoleń zakończy się w trzecim kwartale tego roku. Efektem szkolenia będzie wyszkolenie czterech pełnych załóg, które z uprawnieniami instruktorskimi będą mogły prowadzić szkolenie kolejnych załóg w kraju.
Wdrożenie AW101 będzie miało pozytywny wpływ na polskie lotnictwo i wojskowość, zwiększając nasze możliwości w zakresie działań na morzu i w powietrzu. Implementacja nowoczesnych rozwiązań technologicznych, których przykładem jest AW101, podnosi poziom działań wojskowych Polski i wzmacnia jej pozycję na arenie międzynarodowej.
Czytaj więcej: https://portalstoczniowy.pl/pierwsze-wyrzutnie-himars-dotarly-do-polski/
Cykl szkoleń zakończy się w trzecim kwartale bieżącego roku, co zaowocuje wyszkoleniem czterech pełnych załóg, które będą miały uprawnienia instruktorskie do prowadzenia szkoleń dla kolejnych załóg w kraju.
Zgodnie z ustalonym harmonogramem, w drugiej połowie roku pierwszy z polskich śmigłowców AW101 dotrze do PZL Świdnik, gdzie rozpoczną się testy, które sprzęt musi zaliczyć przed dopuszczeniem do eksploatacji. Program testów obejmuje próby płatowców i specjalistycznego wyposażenia. Na jesieni tego roku oczekuje się, że śmigłowce zostaną włączone do eksploatacji w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie.
W Darłowie przygotowano 6 hangarów wraz z częścią magazynowo-socjalną, budynek obsługi technicznej lotniska oraz nowe miejsca postojowe dla śmigłowców. Trwają również prace budowlane nad budynkiem szkoleniowym.
Umowę na dostawę czterech ciężkich śmigłowców ZOP (zwalczania okrętów podwodnych) z funkcją bojowego ratownictwa CSAR oraz kompleksowymi pakietami zintegrowanej logistyki i szkoleń podpisano w kwietniu 2019 roku z firmą WSK „PZL-Świdnik” S.A. Śmigłowiec AW101 przeznaczony dla norweskich SP wylądował 12 lutego 2019 roku w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, gdzie odbywały się loty w celu weryfikacji oferty złożonej w postępowaniu prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia MON.
Czytaj też: https://portalstoczniowy.pl/anakonda-23-na-baltyku/
6 grudnia 2019 roku Leonardo Helicopters poinformowało o produkcji i montażu elementów strukturalnych pierwszego śmigłowca AW101 dla BLMW w PZL Świdnik. Pierwszy z zamówionych dla BLMW śmigłowców AW101 przeprowadził testowy lot w brytyjskich zakładach Leonardo w lipcu ubiegłego roku, gdzie odbywa się montaż końcowy tych śmigłowców.
Rozpoczęcie eksploatacji tych śmigłowców w lotnictwie MW będzie kluczowym momentem, który umiejscowi Polskę wśród państw posiadających najnowocześniejsze, wielozadaniowe śmigłowce morskie zdolne do wykonywania różnorodnych zadań w obszarze Morza Bałtyckiego, w różnych warunkach pogodowych i złożonych sytuacjach operacyjno-taktycznych.
Nowa platforma, wraz z jej sensorami i efektorami, stanowi rewolucyjny system uzbrojenia we wszystkich aspektach: technologicznym, taktycznym, działań ratowniczych oraz logistycznego zabezpieczenia operacji. Będzie to przełom w lotnictwie śmigłowcowym, niosący za sobą liczne konsekwencje. Szkolenie, wymagania infrastrukturalne, obsługa, a także analiza i przetwarzanie danych po zakończeniu misji będą odbywać się na zupełnie nowym poziomie.
W nowym śmigłowcu następuje skokowy wzrost nie tylko poziomu technologicznego kadłuba, układu napędowego i awioniki, ale także liczby podsystemów awionicznych, uzbrojenia oraz elektronicznej walki. Dzięki nim śmigłowiec staje się pełnoprawną maszyną wielozadaniową. Ta ewolucja wymaga również zmian w strukturze etatowej i specjalizacjach. Większy nacisk kładziony jest na odpowiednie wykorzystanie ogromnej ilości danych, które sensory AW101 są w stanie gromadzić.
Potężny potencjał modernizacyjny śmigłowca sugeruje, że praca analityczna nie zakończy się wraz z wprowadzeniem AW101 do uzbrojenia. Istnieje wiele możliwości dalszego rozwoju i optymalnego wykorzystania tych nowych zdolności.
Czytaj również: https://portalstoczniowy.pl/raport-z-audytu-procesow-zamowien-na-fregaty-typu-hunter-czy-polska-stanie-przed-tym-samym-problemem/
AW101 stanowi zupełnie nową jakość w aspekcie sieciocentrycznego pola walki. Nowoczesne systemy łączności i wymiany informacji oraz zdolność do współpracy z innymi platformami, w tym poprzez wymianę danych rozpoznawczych, wprowadzają w lotnictwie morskim nowy wymiar rozpoznania i walki elektronicznej. To z kolei przenosi polskie lotnictwo morskie w nową erę działań, umożliwiając prowadzenie operacji w dynamicznym i skomplikowanym środowisku walki na morzu.
Wprowadzenie AW101 jest kolejnym ważnym krokiem w procesie modernizacji marynarki wojennej. Dzięki swoim zaawansowanym możliwościom i nowatorskim rozwiązaniom, śmigłowiec ten umożliwia polskim siłom zbrojnym skuteczną reakcję na współczesne wyzwania morskie. Jego zdolność do integracji z innymi systemami oraz wykorzystania zaawansowanych technologii sprawia, że stanowi on nie tylko siłę uderzeniową, ale również potężne narzędzie rozpoznawcze i wsparcia w działań operacyjnych.
Wprowadzenie AW101 do polskiego lotnictwa morskiego jest przełomem, który umocni pozycję Polski jako nowoczesnego gracza na arenie międzynarodowej. Ta nowa generacja śmigłowców przynosi ze sobą możliwości i zdolności, które jeszcze niedawno były nieosiągalne. AW101 stanowi potężne narzędzie umożliwiające dynamiczną i skuteczną reakcję na zmienną sytuację na morzu oraz wzmocnienie potencjału obronnego naszego kraju.
Wprowadzenie AW101 daje Polsce przewagę w lotnictwie morskim, umacniając jej pozycję jako potężnego gracza na morzu. Ten nowoczesny śmigłowiec otwiera nowe możliwości operacyjne i stawia Polskę w czołówce państw z zaawansowanymi środkami obrony morskiej.
Źródło: Wojsko Polskie/MD
Related Posts
- Ukraina zamawia kolejne dwie korwety w ramach strategii bezpieczeństwa morskiego
- Okręty podwodne S-80 i nowy system AIP-BEST. Czy to wystarczy Hiszpanom, aby wygrać w programie ORKA?
- Odbudowa potencjału szkoleniowego ZOP w MW RP
- Umowa o budowę statku – spory dotyczące zmian do umowy
- „Oceania” uratowana: ministerstwo przyznaje dodatkowe środki
Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Najpopularniejsze
Poprzedni artykuł:
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.