Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) rozpoczął opracowywanie bezzałogowego drona podwodnego UUV dla Marynarki Wojennej Korei Południowej(ROKN).
W odpowiedzi na rosnące napięcia ze strony północnego adwersarza, Siły Zbrojne Republiki Korei (Daehanminguk Gukgun) skoncentrowały w bieżącym roku swoje wysiłki na intensyfikacji zdolności obronnych poprzez rozwój floty bezzałogowych systemów operacyjnych – zarówno powietrznych, jak i morskich.
Ministerstwo obrony przedstawiło w październiku 2022 r. projekt tworzenia specjalistycznych jednostek bezzałogowych UUV, które zostały zaprezentowane miesiąc później w ramach nowatorskiej doktryny operacyjnej o nazwie Navy Sea GHOST. Inicjatywa ta zakłada pełną integrację bojowych bezzałogowych jednostek operacyjnych.
W ramach tej koncepcji, stocznia DSME została zobowiązana do dostarczenia zaawansowanych pojazdów podwodnych UUV, które zostały zaprojektowane na potrzeby programu, po zatwierdzeniu wstępnych projektów i zakończeniu fazy badawczo-rozwojowej.
Firma ogłosiła, że będzie współpracować z Panhan Pure Cell, Hanwha Systems i Hanwha Aerospace w zakresie zdolności podwodnych.
Partnerstwo DSME z ROKN będzie realizowane w ramach południowokoreańskiego programu Defense Innovation 4.0, planu modernizacji promującego załogowe i bezzałogowe podwodne pojazdy bojowe w celu wzmocnienia zasobów morskich kraju.
Na całym świecie obserwuje się wzmożone zainteresowanie zaawansowanymi technologiami wojny podwodnej, szczególnie w kontekście rozwijania flot bezzałogowych pojazdów podwodnych. Korea Południowa dołącza do grona państw, które intensyfikują badania i rozwój w tej dziedzinie. Przykładowo, Wielka Brytania jest w trakcie opracowywania prototypu dużego, zdalnie sterowanego okrętu podwodnego, dedykowanego do zadań patrolowych.
Przyszłe pole walki zmienia się pod wieloma względami, a systemy uzbrojenia rozwijają się w szybkim tempie. Dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić wsparcie technologiczne dla powodzenia rozwoju systemów bezzałogowych UUV, uwzględniając wszystkie najnowocześniejsze technologie Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering, zaawansowane technologie okrętowe nowej generacji.
Jung Woo-Seong, dyrektor wykonawczy DSME Special Ship Division
Podobne kroki podejmuje również Marynarka Wojenna RP, która inwestuje w zaawansowane systemy podwodne, w tym w bezzałogowe drony takie jak Gavia czy Hugin, służące do wykrywania i niszczenia min. Dodatkowo, MW RP planuje nabycie zaawansowanego systemu szkoleniowego, który zwiększy zdolności floty w zakresie zwalczania zagrożeń podwodnych, stanowiąc kluczowy element rozbudowy potencjału podwodnego.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.