Zapraszamy do wojska – Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Wojskowych

„Zapraszamy do wojska”- pod takim hasłem, na terenie całego kraju odbywają się występy i koncerty okolicznościowe, w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego. Głównymi aktorami tego przedsięwzięcia będą Orkiestry Wojskowe. Już 17 sierpnia będziemy mieli okazję wysłuchać i obejrzeć występy Orkiestr ze Świnoujścia oraz Szczecina.
Jednak to nie wszystko, w dniach 15-17 sierpnia 8 Flotylla Obrony Wybrzeża zaplanowała liczne, atrakcyjne przedsięwzięcia. W planie znalazły się wydarzenia o patriotycznym charakterze, które umożliwią mieszkańcom oraz odwiedzającym nas gościom, razem celebrować to wspaniałe święto.
Święta i uroczystości wojskowe są istotnym elementem kultywowania chlubnych tradycji oręża polskiego. Służą integracji wojska ze społeczeństwem oraz podkreślają ciągłość istnienia Sił Zbrojnych Państwa. Dla obchodów Święta Wojska Polskiego ustanowiono datę 15 sierpnia, na pamiątkę wygranej w 1920 roku Bitwy Warszawskiej.

Obchody święta rozpoczną się w jednostkach 8FOW już w środę 14 sierpnia. Żołnierze i pracownicy wojska spotkają się na uroczystych zbiórkach, gdzie odczytane zostaną rozkazy okolicznościowe, a osobom zasłużonym wręczone zostaną odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe.
Razem uczcijmy święto żołnierzy i zwycięstwo Polski w walce z rosyjskim najeźdźcą w 1920 roku.
Poniżej przedstawiamy plan tegorocznych obchodów:
15.08. Czwartek
09:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego w Kościele Garnizonowym przy ul. Piłsudskiego 43;
10:00 – Przemarsz z Kościoła Garnizonowego na Plac Słowiański pod pomnik „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej” oraz uroczysty apel z udziałem asysty honorowej oraz świnoujskiej Orkiestry Wojskowej;
11:00 – Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu świnoujskiej Orkiestry Wojskowej;
12:30-18:00 – Zwiedzanie Okrętu Transportowo-Minowego – Wybrzeże Władysława IV na wysokości Muzeum Rybołówstwa Morskiego.
16.08. Piątek
13:00-19:00 – Zwiedzanie okrętów różnych typów z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża (Trałowiec, Okręt Transportowo-Minowy, Okręt Dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej, Holownik). Jednostki zacumowane będą przy Wybrzeżu Władysława IV od Kapitanatu Portu do stacji paliwowej Orlen.
17.08. Sobota
„Zapraszamy do wojska” – Wybrzeże Władysława IV od Kapitanatu Portu do stacji paliwowej Orlen
13:00-19:00
- Zwiedzanie okrętów różnych typów z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża (Trałowiec, Okręt Transportowo-Minowy, Okręt Dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej, Holownik);
- Wystawa plenerowa „8FOW w obiektywie”;
- Pokaz statyczny sprzętu Grupy Nurków Minerów na pokładzie Okrętu Dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej;
- Pokaz sprzętu Żandarmerii Wojskowej;
- Żołnierska grochówka;
16:00-18:00 – Koncert okolicznościowy w wykonaniu Orkiestr Wojskowych ze Świnoujścia oraz Szczecina.
W trakcie trwania imprezy przy punkcie informacyjno-rekrutacyjnym Wojskowego Centrum Rekrutacji w Świnoujściu będzie można dowiedzieć się o zasadach naboru do służby wojskowej.
Serdecznie zapraszamy!!!
Źródło: 8. FOW

Szczecin: pierwszy polski prom Jantar Unity ochrzczony

W sobotnie popołudnie, 17 stycznia, w centrum Szczecina odbyła się uroczystość chrztu promu Jantar Unity – nowej jednostki typu Ro-Pax zbudowanej w polskiej stoczni w ramach programu odnowy krajowej floty promowej. Dzisiejsza ceremonia była symbolicznym zwieńczeniem kilkuletniego procesu inwestycyjnego.
W artykule
Chrzest w sercu miasta o morskiej tożsamości
Dzisiaj, na pokładzie Jantar Unity, który od dwóch dni cumuje u stóp Wałów Chrobrego w Szczecinie, odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi nowego promu. Uroczystość chrztu jednostki zorganizowano następnie w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca cumowania, na reprezentacyjnym nabrzeżu Wałów Chrobrego. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli rządu, armatora, zakładu stoczniowego, który zbudował prom, oraz administracji morskiej, a także licznie przybyłych mieszkańców.
Podczas konferencji prasowej na pokładzie Jantar Unity głos zabrali m.in. Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, Paweł Pluto-Prądzyński, dyrektor Unity Line – oddział Polska, Dariusz Doskocz, dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej, Adam Kowalski, kapitan promu Jantar Unity, oraz Adam Ruszkowski, prezes zarządu Remontowa Holding.
Po zakończeniu konferencji prasowej symboliczny moment nadania imienia jednostce odbył się w tradycyjnej oprawie ceremonialnej. Matką chrzestną promu Jantar Unity została Miłosława Błaszyk-Zjawińska, dyrektor Pionu Zarządzania w PŻM w Szczecinie. Wieczorem, już po zakończeniu oficjalnej części wydarzenia, przygotowano multimedialną oprawę świetlną, stanowiącą osobny element programu uroczystości.
Dzień po ceremonii jednostka zostanie udostępniona mieszkańcom Szczecina w ramach dnia otwartego, co pozwoli zajrzeć na pokład promu, który w najbliższym czasie rozpocznie regularną służbę.
Od kontraktu do gotowości operacyjnej
Jantar Unity powstał w gdańskiej Stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Remontowa Holding. Umowa na budowę serii nowoczesnych promów Ro-Pax dla polskiego armatora została podpisana w ramach programu odnowy floty promowej realizowanego przez spółkę Polskie Promy.
Proces budowy pierwszej jednostki serii trwał kilka lat i obejmował zarówno etap projektowy, jak i złożone prace kadłubowe, wyposażeniowe oraz integrację systemów napędowych i hotelowych. Jesienią ubiegłego roku Jantar Unity rozpoczął próby morskie na Bałtyku, które wystartowały 15 września. W ich trakcie sprawdzano pracę siłowni pod pełnym obciążeniem, systemy manewrowe, urządzenia nawigacyjne oraz instalacje odpowiadające za bezpieczeństwo.
Po zakończeniu prób morskich oraz odbiorów technicznych jednostka została formalnie przekazana zamawiającemu, W realiach dojrzałego rynku promowego Morza Bałtyckiego o przewadze konkurencyjnej coraz rzadziej decyduje sama pojemność ładunkowa. Dla operatorów logistycznych i klientów kluczowe stają się przewidywalność operacji, powtarzalność manewrów portowych oraz stabilna praca systemów napędowych i energetycznych. Punktualność wejść i wyjść z portów oraz racjonalne gospodarowanie energią przestają być dodatkiem – są dziś jednym z fundamentów efektywnej eksploatacji nowoczesnych promów.
Próby portowe i pierwsze zawinięcia
Po opuszczeniu Gdańska prom przechodził próby manewrowe w portach Trelleborg i Ystad, a następnie po raz pierwszy zawinął do Świnoujścia, gdzie sprawdzono współpracę z infrastrukturą terminalową. Testy te potwierdziły zdolność jednostki do regularnej obsługi połączenia Świnoujście–Trelleborg, które pozostaje jednym z kluczowych korytarzy transportowych na południowym Bałtyku.
Nowoczesna jednostka Ro-Pax
Jantar Unity to prom o długości 195,6 m i szerokości 32,2 m, oferujący około 4100 m linii ładunkowej. Jednostka została zaprojektowana z myślą o przewozach towarowych i pasażerskich, mogąc zabrać na pokład około 400 pasażerów, przy załodze liczącej blisko 50 osób.
Napęd oparto na czterech silnikach zasilanych skroplonym gazem ziemnym LNG, wspomaganych systemem bateryjnym w układzie hybrydowym. Zastosowanie pędników azymutalnych na rufie oraz sterów strumieniowych na dziobie znacząco poprawia manewrowość w portach, co ma istotne znaczenie przy intensywnej eksploatacji liniowej.
W realiach dojrzałego rynku promowego Morza Bałtyckiego o przewadze konkurencyjnej coraz rzadziej decyduje sama pojemność ładunkowa. Dla operatorów logistycznych i klientów kluczowe stają się przewidywalność operacji, powtarzalność manewrów portowych oraz stabilna praca systemów napędowych i energetycznych. Punktualność wejść i wyjść z portów oraz racjonalne gospodarowanie energią przestają być dodatkiem – są dziś jednym z fundamentów efektywnej eksploatacji nowoczesnych promów.
Na dojrzałym rynku promowym Morza Bałtyckiego przewaga coraz rzadziej wynika z samych parametrów transportowych. Kluczowe znaczenie mają przewidywalność operacji, powtarzalność manewrów portowych oraz stabilna praca systemów napędowych i energetycznych. To właśnie te cechy w praktyce decydują o punktualności, bezpieczeństwie i efektywności kosztowej, które są dziś istotne zarówno dla operatorów logistycznych, jak i portów obsługujących intensywny ruch promowy.
POLSCA i nowa architektura rynku promowego
Jantar Unity pływa w barwach POLSCA Baltic Ferries – wspólnej marki stworzonej przez Unity Line oraz Polferries. List intencyjny w sprawie powołania nowej struktury podpisano 16 maja w Szczecinie, co symbolicznie łączy miasto z projektem, którego materialnym efektem jest dziś ochrzczony prom.
Jak podkreślano przy okazji inauguracji marki POLSCA, celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie pozycji polskich operatorów na konkurencyjnym rynku przewozów promowych oraz konsekwentna wymiana floty na jednostki nowej generacji.
Znaczenie wykraczające poza jedną jednostkę
Chrzest Jantar Unity to nie tylko zakończenie budowy pojedynczego promu. To również czytelny sygnał, że polski przemysł okrętowy zachował zdolność realizacji złożonych projektów cywilnych o strategicznym znaczeniu transportowym. Kolejne jednostki serii są już na zaawansowanym etapie budowy, a doświadczenia zdobyte przy realizacji pierwszego promu będą procentować przy następnych kontraktach.
Dla Szczecina wydarzenie to stało się okazją do przypomnienia jego morskiej tożsamości. Dla branży stoczniowej – dowodem, że polskie promy wracają nie tylko na Bałtyk, lecz także do krajowych stoczni.










