Subskrybuj nasz newsletter!
O nas
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku nabiera tempa. Equinor i Polenergia uzyskali prawomocną decyzję środowiskową dla projektu Bałtyk 1, największej obecnie rozwijanej morskiej farmy wiatrowej w Polsce.
W artykule
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla farmy wiatrowej Bałtyk 1, która teraz się uprawomocniła. To milowy krok w kierunku uruchomienia inwestycji o mocy do 1560 MW, zlokalizowanej 81 kilometrów od wybrzeża. Energia z farmy zostanie przesyłana na ląd do punktu przyłączenia przy stacji elektroenergetycznej Krzemienica, zarządzanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Jak podkreślił Adam Purwin, Prezes Zarządu Polenergia S.A.:
To niezwykle istotny moment dla projektu Bałtyk 1, który przybliża nas do udziału w aukcji drugiej fazy rozwoju offshore’u. Zorganizowanie aukcji w tym roku pozwoli zachować ciągłość realizacyjną między I a II fazą rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, bez generowania niepotrzebnych przerw, co pozwoli maksymalnie wykorzystać potencjał energetyczny polskiego morza. Co równie ważne umożliwi płynne włączanie polskich firm w proces budowy farm i zwiększanie local content. Bałtyk 1 jako największa morska farma wiatrowa rozwijana obecnie w Polsce odgrywa w realizacji tego celu ogromną rolę.
Projekt Bałtyk 1 został już wyposażony w niezbędne pozwolenia na układanie kabli w części morskiej oraz umowę o przyłączenie do krajowej sieci przesyłowej. Ostatnia decyzja środowiskowa otwiera drogę do udziału w aukcji zaplanowanej na 2025 rok. Jak zaznaczył Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce:
Wydana decyzja środowiskowa dla projektu Bałtyk 1, najbardziej zaawansowanego projektu drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, jest istotnym kamieniem milowym. Bałtyk 1 uzyskał już pozwolenie na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej, a także umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego. Decyzja środowiskowa otwiera naszemu projektowi drogę do dalszego etapu, którym jest wzięcie udziału w aukcji w 2025 roku.
Equinor i Polenergia konsekwentnie angażują polskie przedsiębiorstwa w realizację projektów offshore’owych. Już podczas pierwszej fazy rozwoju zorganizowano ponad 300 spotkań z dostawcami, co przełożyło się na zakontraktowanie wielu polskich firm, także na poziomie głównych wykonawców (tzw. tier 1). Dla projektu Bałtyk 1 rozpoczęto analizę potencjału łańcucha dostaw, a wkrótce odbędą się pierwsze spotkania z potencjalnymi wykonawcami.
Proces uzyskania decyzji środowiskowej poprzedziły szczegółowe badania oraz modelowania, w tym m.in. dotyczące rozprzestrzeniania się hałasu podwodnego w trakcie budowy oraz ryzyka kolizji ptaków z turbinami wiatrowymi. Wnioski raportu jednoznacznie wskazują, że proponowane rozwiązania skutecznie ograniczą wpływ inwestycji na środowisko.
Equinor i Polenergia realizują trzy projekty morskich farm wiatrowych – Bałtyk 1, Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Łączna moc planowanych inwestycji sięgnie 3000 MW, co pozwoli zasilić zieloną energią nawet 4 miliony gospodarstw domowych. Pierwsza energia z Bałtyk 2 i Bałtyk 3 popłynie już w 2027 roku.
Źródło: Bałtyk123/MD
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Portal Stoczniowy 2022 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Portal Stoczniowy chroni prywatność i dane osobowe swoich pracowników, klientów i kontrahentów. W serwisie wdrożone zostały procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz stosowane są jednolite zasady, zapewniające najwyższy stopień ich ochrony.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.