[powiazane1]
O atutach tej niezwykłej inwestycji, która zostanie podzielona na dwa etapy, przekonają się zarówno pasażerowie korzystający z fińskiego portu, jak i klienci frachtowi. Prace nad projektem rozbudowy portu już trwają już w najlepsze. Prowadzona jest też niezbędna dla realizacji inwestycji ocena miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
W pierwszej fazie, której realizacja ma się zakończyć w 2020, powstać ma parking samochodowy przeznaczony dla 689 pojazdów osobowych. Do 2025 r. zakończy się budowa nowego terminala z nadbrzeżem. Nowy terminal wybuduje i będzie nim zarządzać Port of Turku. Będzie to zasadnicza zmiana, bo aktualnie właścicielami i operatorami terminali w Turku są armatorzy. Zgodnie z listem intencyjnym, zawartym jesienią ubiegłego roku, wraz z powstaniem nowej infrastruktury przewoźnicy będą regularnie korzystać z terminala zgodnie z obowiązującymi obecnie rozkładami rejsów.
Ważny udział w procesie rozbudowy portu będzie miało też miasto. Władze Turku będą odpowiedzialne za przebudowę dróg prowadzących do portu.
[powiazane2]
„Port oraz otaczający go obszar staną się bardziej atrakcyjne. Fascynująca dzielnica wokół rzeki Aurajoki stanie się bardziej dostępna zarówno dla okolicznych mieszkańców, jak i przyjezdnych. Goście przybywający statkami wycieczkowymi będą mogli spacerować wzdłuż brzegu aż do centrum miasta i podziwiać liczne zabytki znajdujące się w ciągu tej malowniczej trasy – w tym średniowieczny zamek Turku czy centrum morskie Forum Marinum. To będzie miało wielki wpływ dla przyszłości Turku i na wzmocnienie wizerunku miasta jako aktywnego, międzynarodowego i tętniącego życiem miejsca” – poinformowały władze portu w relacji prasowej.
Nowy terminal zostanie wyposażony w nowe rozwiązania technologiczne, które mają zapewnić większą efektywność wykonywanych operacji oraz przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Odprawa pasażerów i pojazdów stać ma się łatwiejsza. Niewykluczone, że wśród nowych rozwiązań, które ułatwiać będą zaokrętowanie, wykorzystana zostanie technologia rozpoznawania twarzy.
Źródło: promyskat.pl