Francuska Fregata Languedoc Neutralizuje Drony na Morzu Czerwonym
Opublikowane:
12 grudnia, 2023
10 grudnia Ministerstwo Obrony Francji poinformowało o sukcesie operacyjnym fregaty wielozadaniowej Languedoc w rejonie Morza Czerwonego. W nocy, jednostka ta wykryła i skutecznie zneutralizowała dwa bezzałogowe statki powietrzne (BSP), które zbliżały się do okrętu z kierunku Jemenu.
Sebastien Lecornu, minister obrony Francji, poinformował, że fregata Languedoc użyła przeciwlotniczych kierowanych pocisków rakietowych MBDA Aster 15 do zestrzelenia dronów podczas operacji na Morzu Czerwonym. Wykorzystanie tych pocisków, należących do zaawansowanej technologicznie rodziny rakiet ziemia-powietrze, było częścią standardowej procedery wynikającej z przyjętych wymagań operacyjnych fregaty.
Fregaty typu FREMM francuskiego wariantu, do których należy Languedoc, są wyposażone w systemy umożliwiające efektywne przechwytywanie różnych zagrożeń powietrznych, w tym naddźwiękowych pocisków manewrujących. Fregata jest integralną częścią francuskiej strategii obronnej w rejonie Morza Czerwonego.
Operacja miała miejsce w odległości około 110 km od wybrzeża Jemenu, w pobliżu Al Hudaydah. Wskazuje się, że drony zostały wysłane przez siły rebeliantów Huti, które w ostatnim czasie zintensyfikowały swoje działania w regionie, w tym ataki na jednostki pływające i obiekty związane z Izraelem.
Francuska fregata Languedoc, klasyfikowana jako jednostka typu FREMM, współpracuje obecnie z US Navy w ramach Grupy Zadaniowej USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69). Jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi w strategicznie ważnym regionie Cieśniny Bab al-Mandab, która jest areną rosnącego napięcia i incydentów militarnych na tych wodach.
W kontekście globalnych wydarzeń, działania fregaty Languedoc podkreślają zwiększone zagrożenie dla swobody żeglugi w rejonie Morza Czerwonego, szczególnie w obliczu rosnącej liczby ataków na statki handlowe wchodzące do lub z portów Izraela. To zdarzenie jest również pierwszym od 1987 roku przypadkiem, gdy francuskie siły zbrojne zestrzeliły obiekt latający w warunkach operacyjnych.
Analizując szerzej sytuację w regionie, należy wspomnieć o aktywności innych jednostek, takich jak USS Carney (DDG 64), który odnotował zniszczenie 22 obiektów, w tym pocisków manewrujących i bezzałogowych statków powietrznych. Jest to przejaw eskalacji działań wojskowych i zwiększonego zagrożenia dla międzynarodowego ruchu morskiego.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.