Fregaty MIECZNIK – wzmocnienie potencjału Marynarki Wojennej RP
Opublikowane:
28 listopada, 2023
Silna Marynarka Wojenna, to fundament bezpiecznego każdego kraju, który posiada dostęp do morza, w czasie kryzysu lub wojny. To właśnie na Marynarce Wojennej, spoczywać będzie zadanie zapewnienia możliwości nieprzerwanego prowadzenia wymiany handlowej oraz dostaw drogą morską. By móc odpowiedzieć na te wyzwania, Polska uruchomiła program pozyskania 3 wielozadaniowych fregat, o kryptonimie MIECZNIK.
Jednostki tej klasy znacząco zwiększą zdolności bojowe Marynarki Wojennej RP i pozwolą na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu. Fregaty MIECZNIK bazują na projekcie okrętu Arrowhead 140 Babcock International.
Konstrukcja ta została dostosowana do wymagań Marynarki Wojennej RP i wyposażona w szereg najnowocześniejszych systemów uzbrojenia. Na uzbrojeniu fregat MIECZNIK składa między innymi wielowarstwowy system obrony przeciwko środkom napadu powietrznego Sea Ceptor od koncernu MBDA, który pozwala na wykrywanie śledzenie i niszczenie wielu celów powietrznych na różnych odległościach, zapewniając zdolności nie tylko do obrony własnej, ale przede wszystkim innych obiektów lub infrastruktury.
Wyposażenie obejmuje również szeroką gamę systemów radiolokacyjnych i hydrolokacyjnych firmy Thales pozwalając na skuteczne wykrywanie, śledzenie i namierzanie zarówno celów powietrznych, nawodnych jak i podwodnych. Wielozadaniowość fregat MIECZNIK pozwala na równoczesne prowadzenie działań z zakresu zwalczania okrętów nawodnych, podwodnych jak i neutralizacji zagrożeń z powietrza.
O jakości fregat MIECZNIK stanowi również ich zdolność do współpracy z innymi elementami systemów obrony powietrznej kraju i sojuszników. Okręty te zwiększają potencjał bojowy Sił Zbrojnych RP, ale także będą stanowić istotny wkład Rzeczypospolitej Polskiej w system obronny NATO. Program MIECZNIK to efekt partnerstwa Polski i Wielkiej Brytanii.
Wspólny projekt stworzenia wielozadaniowej jednostki pozwoli stawić czoła wyzwaniom związanym ze współczesną sytuacją geopolityczną. Okręty te będą budowane w polskich stoczniach i przy dużym zaangażowaniu polskiego przemysłu zbrojeniowego w wymierny sposób, przyczyniając się do rozbudowy krajowych i europejskich kompetencji przemysłowych.
Wielozadaniowość leżąca u podstaw projektowanych jednostek umożliwia fregatom MIECZNIK reagowanie w każdym miejscu globu, w którym komponent morski jest w stanie nieść pomoc i wsparcie.
Oprócz kolektywnej obrony Morza Bałtyckiego, okręty te mogą wspierać misje humanitarne czy działania egzekwujące przestrzeganie prawa na morzu, zwalczając piractwo morskie czy nielegalną imigrację. Fregaty rzecznik to nowa jakość dla Marynarki Wojennej RP, to także kamień milowy we współpracy polskiego i brytyjskiego przemysłu obronnego oraz marynarek wojennych obu krajów.
Razem, możemy więcej!
Palenie blach pod prototypową jednostkę ORP Wicher odbyło się 16 sierpnia 2023 r. Natomiast 31 stycznia 2024 r. planowane jest położenie stępki dla pierwszej fregaty.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Wszystko ładnie wygląda. Plany mamy dobre tylko skąd kasa na 3 takie okręty, kiedy jedna taka fregata będzie kosztować 5 mld zł a my mamy w tej chwili 8 mld na trzy okręty? Powtórka z projektu GAWRON?
Druga sprawa to kto ma wybudować tak zaawansowane technicznie okręty, kiedy szkolnictwo – nazwijmy go „stocznieowe” nie istnieje od wielu lat? Firmami najemnymi w stoczniach REMONTOWEJ i WOJENNEJ?
Wszystko ładnie wygląda. Plany mamy dobre tylko skąd kasa na 3 takie okręty, kiedy jedna taka fregata będzie kosztować 5 mld zł a my mamy w tej chwili 8 mld na trzy okręty? Powtórka z projektu GAWRON?
Druga sprawa to kto ma wybudować tak zaawansowane technicznie okręty, kiedy szkolnictwo – nazwijmy go „stocznieowe” nie istnieje od wielu lat? Firmami najemnymi w stoczniach REMONTOWEJ i WOJENNEJ?