Indonezja wysyła okręt wojenny na Północne Morze Natuna
Opublikowane:
15 stycznia, 2023
Indonezja wysłała okręt wojenny na sporne wody Północnego Morza Natuna, aby śledzić ruchy chińskiej jednostki Coast Guard.
Okręt wojenny, morski samolot patrolowy i dron zostały rozmieszczone na spornych wodach Północnego Morza Natuna w celu śledzenia ruchów chińskiego okrętu. Chińska jednostka nie prowadziła działań zbrojnych, ale musimy sprawdzać ruchy tego okrętu, ponieważ od pewnego czasu znajduje się w wyłącznej strefie ekonomicznej (EEZ) Indonezji.
Laksamana Muhammad Ali, Szef Indonezyjskiej Marynarki Wojennej
Dane dotyczące śledzenia statków wskazują, że chińska jednostka Coast Guard, CCG 5901, od 30 grudnia znajdował się na wodach Morzu Północnego Natuna, w pobliżu indonezyjskiego pola gazowego Tuna Block i wietnamskiego pola naftowo-gazowego Chim Sao – podała agencji Reuters indonezyjska organizacja Ocean Justice Initiative.
Chiński okręt CCG 5901 jest największą na świecie jednostką Coast Guard i ze względu na swoje rozmiary nosi przydomek „potwora”. Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS) daje okrętom prawo do nawigacji przez EEZ.
Obecność chińskiej jednostki może sygnalizować rosnącą agresję Pekinu i następuje po tym, jak Wietnam i Indonezja zawarły porozumienie w sprawie swoich granic WSE w tym obszarze. Indonezja zatwierdziła również niedawno plan rozwoju pola gazowego Tuna, obejmujący inwestycję za ponad 3 mld USD w celu rozpoczęcia produkcji.
Największy naród Azji Południowo-Wschodniej twierdzi, że zgodnie z UNCLOS południowy kraniec Morza Południowochińskiego jest jego wyłączną strefą ekonomiczną, i w 2017 roku nazwał ten obszar jako Morze Północne Natuna. Była to część sprzeciwu morskim ambicjom terytorialnym i roszczeniom Chin na Morzu Południowochińskim.
W 2021 roku okręty Indonezji i Chin przez kilka miesięcy obserwowały ruchy okrętów w pobliżu podwodnej platformy wiertniczej, która przeprowadzała testy w indonezyjskiej strefie rozwoju pól gazowych. Wówczas Chiny wezwały Indonezję do zaprzestania próbnych wierceń, twierdząc, że działania te miały miejsce na ich wodach.
Pekin nadal stosuje działania na pograniczu prawa, aby nękać innych pretendentów do spornych obszarów na Morzu Południowochińskim.Państwo Środka twierdzi, że indonezyjski obszar morski znajduje się w obrębie ich ekspansywnych roszczeń terytorialnych na spornych wodach, które wyznaczają Linię Dziewięciu Kresek w kształcie litery U. Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał w 2016 roku, że Linia Dziewięciu Kresek nie ma żadnych podstaw prawnych.
W przeszłości Indonezja wielokrotnie zatrzymywała chińskie kutry i jednostki patrolowe w rejonie wysp Natuna w wyniku czego zwiększyła w tym regionie swoją obecność wojskową. Przez ponad dekadę Chiny dawały do zrozumienia, że nie muszą prowadzić wojny, aby osiągnąć swoje cele. Pekin wybrał metodę konfliktu przymusu o niskiej intensywności, w której Chiny stosują stopniowe kroki w celu rozszerzenia faktycznej kontroli nad spornymi wodami.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.