Inicjatywa Zbożowa na Morzu Czarnym stoi na skraju wygaśnięcia – to kluczowa umowa dotycząca dostaw ukraińskiego zboża, której Rosja jest stroną. Mimo to, niezależnie od możliwości wygaśnięcia tej inicjatywy, Rosja deklaruje, że jej zobowiązanie do złagodzenia polityki eksportowej, uzgodnione z ONZ, pozostanie w mocy.
Mimo istniejących sankcji ze strony krajów zachodnich, Rosja dąży do utrzymania stabilności w eksporcie zboża i nawozów. Kontynuacja Inicjatywy Zbożowej jest kluczowa, nawet jeżeli umowa z Ukrainą wygaśnie.
Rosja od dawna podkreśla, że szanse na przedłużenie Inicjatywy Zbożowej, regulującej dostawy ukraińskiego zboża, są niewielkie po 18 lipca. Przyczyną takiego stanowiska są zachodnie sankcje, które według Rosji utrudniają jej próby zwiększenia eksportu zarówno zboża, jak i nawozów, wspierane przez ONZ.
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji, Alexander Grushko, podczas oświadczenia dla agencji informacyjnej RIA, potwierdził, że pomimo potencjalnego wygaśnięcia Inicjatywy Zbożowej, Rosja będzie przestrzegać porozumienia z ONZ w sprawie złagodzenia polityki eksportowej.
Porozumienie z ONZ oraz kontynuacja Inicjatywy Zbożowej są kluczowe dla rosyjskiego rynku zboża i nawozów. Mimo wyzwań, Rosja dąży do utrzymania stabilności i kontynuacji eksportu zboża i nawozów.
Mimo to, Inicjatywa Zbożowa pozostaje na krawędzi. Rosja miała nadzieję na przedłużenie umowy co dwa miesiące, ale sytuacja na rynku oraz niechęć ze strony krajów zachodnich do zniesienia sankcji skłaniają Rosję do zakończenia umowy.
Przez umowę, Rosja utrzymuje swoje zobowiązanie do złagodzenia polityki eksportowej, mimo sankcji ze strony krajów zachodnich. Rosja oczekuje, że kraje zachodnie podejmą konkretne działania mające na celu zniesienie sankcji i przeciwdziałanie ograniczeniom w handlu rosyjskim zbożem i nawozami.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.