Morze Południowochińskie: Kutry Chińskiej Straży Przybrzeżnej zaatakowały statek zaopatrzeniowy
Opublikowane:
6 marca, 2024
Fot. X
W najnowszym incydencie na Morzu Południowochińskim, kutry Chińskiej Straży Przybrzeżnej zaatakowały statek UM4, który pełni kluczową rolę w rotacji i dostarczaniu zaopatrzenia dla wojsk rządowych oraz lokalnych społeczności w prowincji Palawan, a także na obszarze Kalayaan Island Group (KIG). Incydent ten, podczas którego użyto armatki wodnej, spowodował obrażenia u czterech osób na pokładzie i podkreśla narastające napięcia w regionie, jednocześnie wzbudzając pytania o chęć Chin do prowadzenia pokojowych rozmów.
Wczesnym rankiem 5 marca, statek UM4 został zaatakowany podczas wykonywania rutynowej misji zaopatrzeniowej. Agresywne manewry i użycie armatki wodnej przez kutry Chińskiej Straży Przybrzeżnej nie tylko naraziły na szwank sprzęt i spowodowały obrażenia u członków załogi, ale także nasiliły już i tak wysokie napięcia w regionie Morza Południowochińskiego.
Statement of the National Task Force-West Philippine Sea
This morning, China Coast Guard (CCG) and Chinese Maritime Militia (CMM) vessels harassed, blocked, deployed water cannons, and executed dangerous maneuvers in another attempt to illegally impede or obstruct a routine… pic.twitter.com/uJ1kjDR6zq
Te działania są kolejnym dowodem agresywnej polityki prowadzonej przez Chińską Straż Przybrzeżną, która mimo międzynarodowych apeli o pokojowe rozwiązanie konfliktów, nie ustaje w prowokacjach na spornych wodach.
Atak na statek UM4 nie tylko stanowi zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa jego załogi, ale również rzuca cień na możliwości pokojowego dialogu ze strony Chińskiej Republiki Ludowej. Mimo globalnego potępienia działań Chińskiej Straży Przybrzeżnej, w tym stanowiska ambasady USA w Manili, która wyraziła solidarność z Filipinami, Chiny kontynuują swoje działania, lekceważąc międzynarodowe zobowiązania.
To zdarzenie jest kolejnym alarmem dla społeczności międzynarodowej, podkreślającym wagę poszukiwania pokojowych rozwiązań i solidarności w obronie wolności żeglugi oraz suwerenności terytorialnej. W obliczu ciągłych napięć, niezbędne jest podjęcie kroków w celu deeskalacji sytuacji i zachęcenia do dialogu. Bez zaangażowania i współpracy, Morze Południowochińskie pozostanie źródłem regionalnych i międzynarodowych napięć, zagrażając stabilności i bezpieczeństwu w regionie Indo-Pacyfiku.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.