Wczoraj podjęto wysiłki mające na celu ściągnięcie statku Ever Forward z mielizny, na której osiadł 13 marca b.r. Po sześciu godzinach prób ekipy ratunkowe przerwały pracę, informując, że statek nie poruszył się. Warunki pogodowe oraz przypływ nie sprzyjały wysiłkom ekip ratowniczych.
Straż Przybrzeżna USA poinformowała, że kolejna próba uwolnienia jednostki z mielizny została zaplanowana na dzień następny, także w czasie przypływu, kiedy warunki mogą być bardziej sprzyjające.
Pięć holowników zostało wczoraj ustawionych na pozycjach po tym, jak przez prawie 10 dni pogłębiania usunięto 64 220 metrów sześciennych urobku z okolic statku Ever Forward. Analiza sytuacji przeprowadzona przez ekipę ratowniczą wykazała, że rufa statku znajdowała się najbliżej kanału, więc ratownicy starali się zepchnąć statek z prawej burty, podczas gdy inne holowniki ciągnęły go, próbując przesunąć go do tyłu w kierunku kanału.
Według doniesień na godz. 18:00 czasu lokalnego, liny holowników zostały poluzowane a dwa holowniki oddaliły się od statku. Dodatkowo akcję ratowniczą utrudniał wiejący przez kilka ostatnich dni porywistych północny wiatr, który spowodował w Zatoce Chesapeake zjawisko znane jako „blowout tide”, polegające na cofce wody z zatoki. Podobne warunki pływowe występowały w zatoce, gdy statek osiadł na mieliźnie ponad dwa tygodnie temu.
Według najnowszych doniesień, wznowiono prace pogłębiające oraz ściągnięto dwie dodatkowe barki do wyciągania kotwic celem podjęcia kolejnej próby uwolnienia statku, którą zaplanowano na 3 i 4 kwietnia. Jednakże ze względu prognozę wyższych pływów oraz osłabnięcie wiatru w tym rejonie, amerykańska straż przybrzeżna poinformowała, że planuje podjąć próbę wyciągnięcia statku w środę 30 marca.
Jeżeli próby uwolnienia statku Ever Forward nadal nie będą udane, ratownicy planują zweryfikować plan i wznowić prace pogłębiarskie. Jeśli próby te nie przyniosą zakładanego skutku, alternatywą będzie rozpoczęcie przeładunku kontenerów, co będzie powolnym i uciążliwym procesem.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.