„Oceania” uratowana: ministerstwo przyznaje dodatkowe środki
Opublikowane:
28 października, 2024
Fot. Zala/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons
Statek badawczy Oceania pozostanie w służbie — 23 października, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapewniło, że przyzna dodatkowe środki na jego utrzymanie. Decyzję ogłosił minister Dariusz Wieczorek, informując, że przez najbliższe trzy lata Instytut Oceanologii PAN otrzyma 8 milionów złotych rocznie, co łącznie daje 24 miliony złotych.
Oceania to unikalny, stalowy trójmasztowiec zbudowany w 1985 roku, jedyny polski statek badawczy, który może operować poza Morzem Bałtyckim. Wyposażony w nowoczesne urządzenia badawcze, pływa przez 230-250 dni w roku, prowadząc m.in. ekspedycje na Morza Północne i Spitsbergen oraz liczne rejsy po Bałtyku. Statek ma imponującą autonomiczność 30 dni, a jego załoga liczy 13 osób, z miejscem dla 14 dodatkowych pasażerów, głównie naukowców.
Decyzja o dofinansowaniu Oceanii kończy okres niepewności, który wywołał wiele kontrowersji i głosów sprzeciwu ze strony środowisk naukowych. Wstrzymanie wsparcia mogło doprowadzić do przerwania trwających projektów i zrywania wieloletniej współpracy z międzynarodowymi instytucjami badawczymi. Resort nauki, choć początkowo wskazywał na problemy proceduralne, zdecydował się ostatecznie przyznać środki, umożliwiając kontynuację kluczowych badań nad ekosystemami morskimi i zmianami klimatycznymi. To znaczący wzrost o 25% w porównaniu z dotychczasowym finansowaniem, co pozwoli na dalszą działalność jednostki.
Zapewnienie finansowania jednostki badawczej Oceania to nie tylko wsparcie dla polskiej oceanografii, ale również ważny sygnał o kontynuacji badań na światowym poziomie, prowadzonych przez Instytut Oceanologii PAN.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.