Polenergia poinformowała dzisiaj, że w odpowiedzi na wniosek spółki Polenergia Bałtyk I S.A., która rozwija projekt morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Północny, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. określiły warunki przyłączenia dla projektu morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Północny.
Zgodnie z otrzymanymi warunkami przyłączenia przewidziano możliwość przyłączenia morskiej farmy wiatrowej o łącznej mocy 1560 MW.
Warunki przyłączenia określają m.in. inwestycje po stronie Polenergia Bałtyk I S.A. oraz PSE, których realizacja będzie konieczna dla zapewnienia przyłączenia i wyprowadzenia mocy z planowanej morskiej farmy wiatrowej, oraz niezbędny zakres uzgodnień tych inwestycji z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.
[powiazane1]
Wcześniej w tym tygodniu Polenergia informowała o otrzymaniu warunków przyłączenia dla realizowanego przez spółkę MFW Bałtyk II sp. z o.o. projektu morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Środkowy II, zakładających możliwość przyłączenia elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 240 MW.
Polenergia dodaje, że otrzymanie warunków przyłączenia dla morskiej farmy wiatrowej Bałtyk Północny, w powiązaniu z dotychczas otrzymanymi warunkami przyłączenia dla projektów morskich farm wiatrowych rozwijanych przez spółki MFW Bałtyk II sp. z o.o., MFW Bałtyk III sp. z o.o. oraz Polenergia Bałtyk I S.A., oznaczają zwiększenie potencjału posiadanych warunków przyłączenia dla morskich wiatraków do 3000 MW.
Polenergia jako pierwszy i jedyny podmiot w Polsce dysponuje już dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi dla MFW Bałtyk II Sp. z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. z o.o. oraz podpisaną umową przyłączeniową, które umożliwiają prowadzenie prac nad projektami technicznymi dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy do 1200 MW.
[powiazane2]
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III będą zlokalizowane na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy Łeba w województwie pomorskim. Oba projekty mają być realizowane w odległości 27-40 km od portu w Łebie, na głębokościach sięgających 20-40 metrów.
W ubiegłym miesiącu Polenergia podpisała przedwstępną umowę zbycia 50 proc. udziałów w spółce zależnej Polenergia Bałtyk I norweskiemu koncernowi paliwowemu Equinor (ex-Statoil).
To kontynuacja współpracy z norweskim koncernem. Wcześniej w ubiegłym roku największa polska prywatna grupa energetyczna podpisała umowę z Equinonr umożliwiającą wspólną realizację projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku o planowanej mocy 1200 MW, w ramach projektów należących do spółek Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III.
Źródło: www.gramwzielone.pl