System OPM Głuptak z Politechniki Gdańskiej na kolejnych Niszczycielach Min Kormoran II
Opublikowane:
27 lipca, 2023
Fot. Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska, ciesząca się uznaniem za swoje innowacyjne rozwiązania technologiczne, dostarczy na potrzeby Marynarki Wojennej kolejną partie systemu obrony przeciwminowej o kr. Głuptak (3 komplety). Tym razem, system ten zostanie zainstalowany na nowych niszczycielach min typu Kormoran II. To kolejny krok w rozwoju polskiej technologii obronnej, który potwierdza zaufanie, jakim Ministerstwo Obrony Narodowej obdarza Politechnikę Gdańską.
27 lipca 2023 r., w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej, odbyło się uroczyste podpisanie umowy dotyczącej projektu o kryptonimie Głuptak. Prof. Janusz Nieznański, prorektor ds. umiędzynarodowienia i innowacji, reprezentujący Politechnikę Gdańską, oraz prezes Marcin Wiśniewski, reprezentujący Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM) S.A., wspólnie podpisali porozumienie. Ceremonia odbyła się przy udziale przedstawicieli Agencji Uzbrojenia i Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, w tym kmdr. Piotra Skóry i kmdr. Grzegorza Muchy.
Systemy OPM Głuptak, opracowane na Politechnice Gdańskiej, jest przeznaczony do identyfikacji i neutralizacji niebezpiecznych obiektów znajdujących się w zbiornikach wodnych. Mogą operować na głębokości od 5 do 200 metrów, co czyni je niezwykle uniwersalnymi narzędziami w obronie przeciwminowej.
Trzy systemy OPM Głuptak zostaną zainstalowane na niszczycielach min typu Kormoran II które będą przeznaczone dla świnoujskiego 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.. Właśnie niedawno, 25 lipca 2023 r., rozpoczęto budowę przyszłego ORP Jaskółka, a prace nad przyszłym ORP Rybitwa mają ruszyć jeszcze w tym roku. Pierwszy okręt tego typu, ORP Kormoran, został wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej w 2017 r. Następnie, 27 grudnia 2017 r., Inspektorat Uzbrojenia zawarł umowę z konsorcjum, w skład którego wchodziły: Remontowa Shipbuilding S.A. (lider), Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. oraz PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. Umowa ta dotyczyła dostawy dwóch kolejnych okrętów – OORP Albatros i Mewa, które otrzymały swoje bandery wojenne RP odpowiednio 28 listopada 2022 r. i 14 lutego 2023 r.
Fot. Politechnika Gdańska
Podpisanie umowy na dostarczenie systemów OPM Głuptak dla nowych jednostek to dowód na to, że polska nauka i technologia idą w dobrym kierunku. Politechnika Gdańska, jako jedna z czołowych polskich uczelni technicznych, stale dąży do rozwoju i ulepszania swoich rozwiązań. Dzięki temu, polskie siły zbrojne mogą korzystać z najnowszych osiągnięć nauki, co przekłada się na ich skuteczność i bezpieczeństwo.
Systemy OPM Głuptak są nie tylko wynikiem ciężkiej pracy naukowców z Politechniki Gdańskiej, ale również dowodem na to, że polska nauka jest w stanie tworzyć innowacyjne rozwiązania na skalę globalną. To kolejny krok na drodze do zwiększenia technologicznej niezależności Polski w obszarze obronności.
Synergia pomiędzy Politechniką Gdańską a Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM) S.A. stanowi przykład efektywnego połączenia nauki i przemysłu. W rezultacie powstają rozwiązania, które nie tylko są innowacyjne, ale również odpowiadają na konkretne potrzeby użytkowników.
Potwierdzeniem skuteczności polskiej nauki i technologii w sferze obronności jest zastosowanie systemów OPM Głuptak. Jest to kolejny krok w kierunku zwiększenia technologicznej niezależności Polski w dziedzinie obronności.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celu zapewnienia poprawnego działania serwisu oraz analizy ruchu na stronie. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich użycie. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp wykorzystywany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.