Orizzonte Sistemi Navali z kontraktem na dwie fregaty typu FREMM EVO
Opublikowane:
1 sierpnia, 2024
W ramach wieloletniego programu FREMM, mającego na celu odnowienie włoskiej floty poprzez budowę fregat nowej generacji, Orizzonte Sistemi Navali (OSN) – spółka joint venture należąca do Fincantieri (51%) i Leonardo (49%) – podpisała kontrakt na budowę dwóch dodatkowych fregat FREMM w wersji EVOLUTION, znanych jako typ FREMM EVO. Wartość kontraktu, zawartego z agencją OCCAR (Organisation Conjointe de Coopération en matière d’Armement), realizującą wiele wspólnych europejskich programów zbrojeniowych, wynosi około 1,5 mld euro.
Zmodernizowane fregaty typu FREMM EVO
Jednostki typu FREMM EVO będą stanowić nową generację fregat, w której zastosowane zostaną najnowsze technologie w celu zwiększenia ich osiągów operacyjnych i bojowych. Dzięki temu, włoska Marina Militare zyska okręty o najwyższej wydajności, wyposażone w nowoczesne systemy zarządzania walką, zaawansowane radary, systemy antydronowe oraz zdolności do operowania dronami nawodnymi, podwodnymi i powietrznymi.
Nowe fregaty FREMM EVO będą budowane w stoczniach Fincantieri w Riva Trigoso i Muggiano. Pierwsza z nich zostanie dostarczona w 2029 roku, natomiast oddanie drugiej przewiduje się na rok 2030. Jednostki te będą miały za zadanie nie tylko zwiększenie zdolności obronnych, ale również elastyczności operacyjnej włoskiej Marina Militare. Wśród kluczowych modernizacji znajdą się: systemy zarządzania walk, sensory radiolokacyjne, nowoczesne systemy klimatyzacji i dystrybucji energii, technologie mające na celu zmniejszenie śladu węglowego, a także zmodyfikowane uzbrojenie artyleryjskie i rakietowe.
Kluczowe wypowiedzi liderów na temat znaczenia fregat FREMM EVO
Admirał Enrico Credendino, szef włoskiej marynarki wojennej, podkreślił strategiczne znaczenie tych jednostek dla obrony narodowej, zaznaczając ich zdolność do adaptacji do zmieniających się scenariuszy operacyjnych na świecie. Fregaty typu FREMM EVO mają być symbolem włoskiej innowacji technologicznej i solidności konstrukcyjnej.
Giovanni Sorrentino, dyrektor generalny Orizzonte Sistemi Navali, zaznaczył, że projekt ten jest wynikiem bliskiej współpracy między instytucjami rządowymi, siłami zbrojnymi i przemysłem, co podkreśla znaczenie synergii między sektorem publicznym i prywatnym. Podobne stanowisko zajął Lorenzo Mariani, dyrektor generalny Leonardo, który dodał, że projekt ten otwiera nowe możliwości dla krajowej gospodarki, mając jednocześnie strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa kraju.
Finalizacja umów podwykonawczych przez Orizzonte Sistemi Navali
Orizzonte Sistemi Navali sfinalizuje umowy podwykonawcze z Fincantieri i Leonardo o wartości odpowiednio około 690 mln euro i około 415 mln euro. Te umowy pozwolą na realizację konkretnych zadań związanych z budową przyszłych fregat. Fincantieri będzie odpowiedzialne za budowę kadłubów wspomnianych jednostek i ogólną konstrukcję okrętów, natomiast Leonardo dostarczy systemy dowodzenia walką, radary i uzbrojenie.
Umowa z Fincantieri stanowi znaczącą transakcję z podmiotem powiązanym, zdefiniowaną zgodnie z obowiązującymi przepisami, podczas gdy umowa podwykonawcza dla Leonardo jest transakcją z podmiotem powiązanym o mniejszym znaczeniu, biorąc pod uwagę wartość umowy i obowiązujące klauzule ważności. Obie transakcje są zgodne z obowiązującymi przepisami, tym samym są zwolnione z reżimu proceduralnego dla transakcji z podmiotami powiązanymi, zgodnie z obowiązującymi przepisami i odpowiednimi przyjętymi procedurami.
Portal Stoczniowy to branżowy serwis informacyjny o przemyśle stoczniowym i marynarkach wojennych, a także innych tematach związanych z szeroko pojętym morzem.